Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Bývalý český fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd se narodil 30. srpna 1972 v Chebu.

Profesionální kariéra

Talentovaný fotbalový záložník prošel mládežnickými týmy Rudá hvězda Cheb a Škoda Plzeň. Prvoligovou kariéru odstartoval v Dukle Praha, za kterou odehrál 19 zápasů, během kterých dal 3 góly. Poté následovalo angažmá v klubu Sparta Praha, jejíž dres oblékal v letech 1992 až 1996. Za Spartu nastřílel během 98 zápasů 23 branek. Celkem 3x se s ní stal mistrem ligy.

V té době byl také důležitou posilou české fotbalové reprezentace. V té debutoval 5. června 1994 v přátelském zápase proti Irsku. Svůj první reprezentační gól vsítil na Mistrovství Evropy 1996, když otevřel skóre v zápase základní skupiny proti Itálii. Tento zápas Česká republika vyhrála 2:1 a nakonec se probojovala až do finále, ve kterém podlehla Německu.

Nedvědův výkon, stejně jako výkony mnohých dalších českých reprezentantů, nezůstal bez povšimnutí. Pro zahraniční fotbalovou scénu jej objevil trenér českého původu Zdeněk Zeman, který toho času trénoval slavné Lazio Řím, do kterého Nedvěd v létě 1996 přestoupil. V sezóně 1997/1998 vyhrál italský pohár a sezónu následující vyhrál Pohár vítězů pohárů, když Lazio porazilo ve finále Real Mallorca. Nedvěd tehdy vstřelil vítězný gól, který stanovil konečné skóre 2:1.

Po pěti letech v Laziu ze rozhodl, že změní dres. Z Lazia jej koupil jiný italský velkoklub. Juventus Turín, za něj zaplatil v přepočtu zhruba 1,6 miliardy korun, což z něj učinilo nejdražšího fotbalistu v naší historii. V klubu známém pod přezdívkou „la Vecchia Signora“ (Stará dáma) se stal Nedvěd rychle důležitou oporou. Vyhrál s ním dvakrát italskou nejvyšší ligu a pomohl klubu se probojovat do finále Ligy mistrů. V tom ovšem nemohl nastoupit kvůli žlutým kartám, byl to zcela určitě jeden z nejsmutnějších okamžiků jeho kariéry.

V roce 2003 se stal držitelem Zlatého míče byl oceněn jako nejlepší fotbalista Evropy.

Konec své kariéry potvrdil záložník přezdívaný Paolo Grando v létě 2009, ale i poté zůstal věrný Juventusu Turín a zastával post viceprezidenta klubu.

Významně se podílel i na úspěších české reprezentace. Kromě stříbra z roku 1996 se podílel také na zisku bronzových medailí na Mistrovství Evropy 2004. Za reprezentaci odehrál celkem 91 zápasů (velké množství jako kapitán), během kterých nastřílel 18 branek.

Osobní život

Od roku 1994 je manželem Ivany Nedvědové, se kterou mají dvě děti. Dceru Ivanu a syna Pavla juniora. V létě 2019 se objevily informace, že je jeho manželství v ohrožení. Byl přistižen ve společnosti třiadvacetileté české jezdkyně parkuru Lucie Anovčínové. V roce 2021 se s ní po dvouletém vztahu rozešel.

V prosinci 2021 přišel web Super s informací, že již několik měsíců randí se zpěvačkou Darou Rolins. Nedvěd v té době přiznal, že se s manželkou Ivanou už rozvedli.

Články