Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Diplomat, senátor a manažer Pavel Fischer se narodil dne 26. srpna 1965 v Praze. Od mládí ho zajímaly jazyky, na Univerzitě Karlově vystudoval češtinu a francouzštinu. 

Jeho otec Jan byl vědeckým pracovníkem, matka Jana je učitelkou. Pavel Fischer byl nadšeným skautem. Naučil se hrát na housle a na kytaru. Mluví francouzsky, anglicky a katalánsky.

V Ženevě studoval migraci a problémy uprchlíků. Když byl na Hradě Václav Havel tak Fischer pracoval jako zástupce tiskového mluvčího a později jako ředitel politického odboru.

Spolu s manželkou Klárou vychovávají tři děti. Čtvrtý a nejstarší potomek Vojtěch v roce 2013 zemřel. Manželka Klára pracuje v Domácím hospicu Cesta domů.

V letech 2003 až 2010 Pavel Fischer působil jako velvyslanec ve Francii a Monaku. V letech 1991 až 1993 byl osobním sekretářem biskupa Františka Lobkowicze. Byl poradcem Náčelníka Generálního štábu Armády ČR a radil také na ministerstvu kultury. Roku 2015 se stal ředitelem Ústavu empirických výzkumů STEM.

Kandidát na prezidenta ČR

V říjnu 2017 oznámil, že bude kandidovat na úřad prezidenta České republiky. Postavila se za něj tzv. Kroměřížská výzva, kterou zorganizovali mimo jiné Michael Žantovský, Jan Kalvoda, Jan Ruml, Petr Pithart nebo Michael Kocáb Jedním z devíti kandidátů na prezidenta se stal díky podpoře 17 senátorů. Získal podporu senátorů z řad ČSSD, KDU-ČSL, STAN, TOP 09, ODS a nezávislých.

Kandidoval s těmito názory: Pavel Fischer se orientuje na Západ. Česká republika je podle něj nedílnou součástí Evropské unie a organizace NATO. Je proti zákonu o obecném referendu. Nejmenoval by premiérem stíhaného člověka. Nechal by přezkoumat prezidentskou amnestii Václava Klause. Postoj k přijetí euro měny má takový, že je to zodpovědností vlády.

V prvním kole volby prezidenta republiky 2018 získal 526 694 hlasů (10,26 % odevzdaných hlasů). Skončil na třetím místě za Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem a do druhého kole prezidentské volby nepostoupil. Spolu s dalšími neúspěšnými kandidáty vyjádřil ve druhém podporu Jiřímu Drahošovi a vyzval své voliče, aby jej volili.

Senátor Pavel Fischer

V únoru 2018 oznámil, že se chystá kandidovat do Senátu PČR. Ve volbách do Senátu na podzim 2018 kandidoval jako nezávislý v obvodu Praha 12. Získal podporu KDU-ČSL, hnutí STAN, ODS, TOP 09 a dalších stran. První kolo senátorské volby vyhrál se ziskem bezmála 48 % hlasů. Ve druhém kole porazil nestraničku za Piráty a LES Evu Tylovou. Získal přes 78 % hlasů a stal se senátorem

Prezidentská volba 2023

Na podzim 2019 dal senátor Pavel Fischer jasně najevo, že vážně uvažuje o příště prezidentské volbě. Stal se jedním z kandidátů na post prezidenta v prezidentské volbě 2023. V prvním kole získal tentokrát 376 705 hlasů (6,75 %), což stačilo na čtvrté místo. Druhé kolo mu zůstalo zapovězeno.

Články