Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Americká sociální síť Parler byla založena v roce 2018. K jejímu spuštění došlo v září 2018 a v lednu 2021 se počet uživatelů pohyboval kolem 10 milionů, z toho 8 milionů pocházel z USA.

Parler je služba pro mikroblogování a jejím cílem je poskytnout registrovaným uživatelům co největší možnou svobodu projevu. Funguje na podobné bázi jako Twitter, je však jen minimálně regulován. Na Parleru platí pouze přísný zákaz pornografie, podpory terorismu, kriminálních aktivit a spamování.

Sociální síť příznivců Donalda Trumpa

Parler si v čím dál větší míře začali oblibovat podporovatelé Donalda Trumpa. Účet si zde založili členové Republikánské strany. Velké popularitě se těšil v ultrakonzervativních a krajně pravicových kruzích.

Bylo zde možné se setkat ve velké míře s rasistickým a antisemitských obsahem. Byl rovněž plný dezinformací a konspiračních teorií (například QAnon).

  • Zakladatelé: informatik John Matze a Rebekah Mercer, významná přispěvatelka Republikánské strany
  • Místo založení: Nevada, USA
  • Prominentní uživatelé: Eric Trump Donald Trump Jr.

Spiknutí technologických gigantů?

Velké množství uživatelů se sem přesunulo z jiných sociálních sítích po volbách amerického prezidenta 2020. Jednalo se hlavně o americké konzervativce a příznivce Donalda Trumpa, který ve volbách neuspěl. Další vlna zájemců přišla poté, co byl po vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu zrušen jeho účet na Twitteru. Jenomže to nemělo dlouhého trvání. Prakticky ve stejnou dobu (8. ledna 2021) odstranil Google Parler aplikaci z Google Play. Po dvou dnech učinil stejné kroky i Apple Poté začaly Parleru vypovídat služby webhostingové společnosti včetně Amazano a data se stala nedostupnými.

Zakladatel sociální sítě John Matze označil postup firem za koordinovaný útok technologických gigantů.