Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Kolumbijský narkobaron Pablo Escobar se narodil 1. prosince 1949 v obci Rionegro v Kolumbii. Během svého života nahromadil takové bohatství, že jej v roce 1989 zařadil časopis Forbes do desítky nejbohatších lidí na světě. Zemřel 2. prosince 1993 ve věku 44 let.

Pablo Emilio Escobar Gaviria, jak se narkobaron jmenoval celým jménem, zabředl do kriminální činnosti už jako náctiletý. Ve 20 letech byl obviněn z krádeží automobilů. Od krádeží však rychle přešel k lukrativnějším aktivitám – obchodování s kokainem Během 70. let minulého století vybudoval rozsáhlé drogové impérium. Vydělával až 60 milionů amerických dolarů denně.

Medellínský kartel

Expandoval i do světa. V 80. let se stal nechvalně proslulým Medellínský kartel, který kontroloval většinu drog mířících do Mexika, Portorika a Dominikánské republiky. Escobarův kokain se šířil do obou Amerik a i do dalších končin světa. Escobar se nezdráhal uplácet úředníky, ani odstranit své společníky. Proslýchá se, že na jeho rukou lpí krev více než 3000 lidí. Nechal zabít i kandidáty na kolumbijského prezidenta.

Pablo Escobar – nepřítel USA i Kolumbie

Stal se z něj nepřítel USA i Kolumbie. V roce 1991 se vzdal a nechal se zavřít do luxusního vězení, které si sám postavil. Uzavřel dohodu s kolumbijskou vládou, že v něm bude pobývat pět let a nebude vydán do Spojených států. Jenomže se jednalo o vězení jen naoko. V polovině roku 1992 se jej kolumbijská vláda pokusila odvléci do opravdového vězení, jenomže Escobarovi se podařilo utéci. Následoval hon na narkobarona, kterého se účastnili nejenom Kolumbijci, ale také jednotky Spojených států Delta Force i Navy SEALs.

K rozhodující bitvě došlo 2. prosince 1993, kdy se podařilo Escobara zaměřit. Došlo k přestřelce, během níž byl Escobar zahnán na střechu, kde měl být smrtelně postřelen. Není jasné, kdo mu zasadil smrtelnou ránu. Uvádí se, že jej zastřelil člen kolumbijské policie, ve hře je varianta, že smrtelný zásah přišel od odstřelovače Delta Force. Podle další verze spáchal Escobar sebevraždu. Jedno je jisté – po jeho smrti se Medellínský kartel rozpadl.

Články