Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Oprah Gail Winfrey je americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu O Magazine narozená 29. ledna 1954 v Kosciusko (Mississippi, USA

Kariéra

Během středoškolských studií zvítězila v řečnické soutěži, což jí zabezpečilo plné stipendium na Tennessee State University kde vystudovala komunikaci.

V 17 letech vyhrála Miss Černá kráska Tennessee.

Svou profesní kariéru započala v devatenácti letech jako rozhlasová novinářka, ale brzy se uplatnila jako televizní reportérka v nashvillské stanici WTVF-TV.

Po různých štacích nakonec zakotvila v chicagské WLS-TV, aby tu uváděla ranní talk-show která se stala nejsledovanější ve své kategorii měsíc poté, co ji převzala.

Za necelý rok byla zmiňovaná relace přejmenována na The Oprah Winfrey Show a vysílací doba prodloužena na hodinu. Tento pořad se nakonec stal nejsledovanějším programem v televizní historii a získal více než tři desítky cen Emmy (z toho 7 pro moderátorku).

Jeho hosty byla taková esa jako Johnny Depp Brad Pitt Julia Roberts Jennifer Aniston Celine Dion princezna Diana ale i někdejší úspěšný cyklista Lance Armstrong který se v jednom z přímých přenosů přiznal k dopingu.

Jako herečka se objevila např. v seriálu The Fresh Prince s Willem Smithem v hlavní roli. Zaujala však především v melodramatickém snímku Purpurová barva (1985), který režíroval Steven Spielberg Za svůj výkon v úloze vzdorné černošky Sofie byla nominována na Oscara a Zlatý glóbus

Časopis Forbes ji označil za nejbohatší a nejvlivnější afroamerickou filantropku 20. století.

Na udílení cen Zlatý globus (v lednu 2018) pronesla projev na podporu kampaně #MeToo po kterém se dle CNN začalo spekulovat o tom, že by mohla kandidovat na prezidentku USA Ostatně podobný krok po ní vyžadovali její fanoušci (včetně Michaela Moorea i před volbami v letech 2004 i 2008. V těch druhých její popularity využil demokratický kandidát Barack Obama kterého otevřeně podpořila.

Osobní život

Narodila se dospívající svobodné matce, která pracovala jako služka. Původně se, dle biblické postavy, jmenovala Orpa.

Prvních šest let života strávila na venkově se svou babičkou. Ta byla tak chudá, že Oprah často nosila šaty z bramborových pytlů, kvůli kterým si z ní děti dělaly legraci. Naučila ji ovšem číst i chodit do kostela, kde ji přezdívali Kazatelka pro její schopnost procítěně přednášet verše z Bible.

Následně se s matkou přestěhovala do Milwaukee, ale život s ní byl o poznání méně povzbudivější než s babičkou.

Roku 1986 (v jedné z epizod svého pořadu) prohlásila, že v době, kdy jí bylo devět let, ji opakovaně sexuálně obtěžoval její bratranec. I proto ve třinácti utekla z domova a to s penězi odcizenými mamince. Ve čtrnácti otěhotněla, její syn však zemřel krátce po narození.

S těmito zkušenostmi úzce souvisí i její pozdější rozhodnutí již nebýt matkou.

Mezi její sourozence patřily dvě nevlastní sestry, obě jménem Patricie. První zemřela ve věku 43 let na následky závislosti na kokainu, druhá byla její matkou poskytnuta k adopci v naději, že se jí tímto způsobem podaří ulevit od finančních problémů. O její existenci se Oprah dozvěděla až roku 2010. Třetí nevlastní sourozenec, Jeffrey, zemřel na AIDS.

Články