Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Opičí neštovice jsou infekční onemocnění způsobené stejnojmenným virem, který se objevuje u některých druhů zvířat i lidí. Prvotní projevy onemocnění zahrnují zvýšenou teplotu (horečku), bolest hlavy, svalů, zduření mízních uzlin a pocit únavy. To je následováno vyrážkou ve formě půchýřků a poté stroupků, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a poté se šíří po zbytku těla.

Přenáší se manipulací s masem volně žijících zvířat, jejich kousnutím nebo škrábnutím, kontaktem s tělesnými tekutinami nebo nakaženou osobou. Běžně je virus rozšířen spíše mezi africkými hlodavci. Diagnóza se provádí testem na přítomnost DNA viru v lézi.

Poprvé byly zaznamenány u člověka v 70. letech 20. století v Demokratické republice Kongo, posléze následovalo hlášení případů i z dalších afrických zemí. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem padesátých let 20.století.

Lze mu předcházet vakcínou proti pravým neštovicím, kde je prokázána účinnost nejméně z 85 %. K léčbě se pak využívají různá antivirotika, nejčastěji Tecovirimat.

V polovině května 2022 jejich zvýšený výskyt v populaci potvrdily USA, Kanada, Portugalsko, Velká Británie, Švédsko, Itálie a Austrálie.

Články