Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Ondřej Havelka je český režisér, herec, zpěvák, tanečník, scenárista a čestný občan městské části Praha 5 narozený 10. října 1954 v Praze

Nejznámější písničky

Kariéra

Po absolvování herectví na pražské DAMU (v roce 1980) působil šest let v Ypsilonce V průběhu tohoto období začal studoval operní režii na brněnské JAMU (tu absolvoval roku 1988).

V letech 1976 až 1995 vystupoval jako frontman Originálního Pražského Synkopického Orchestru Po odchodu z tohoto seskupení založil vlastní jazz-band (Ondřej Havelka a jeho Melody Makers se kterým působí dodnes. Zaměřuje se na autentickou interpretaci historického jazzu a swingu meziválečného období 20. století.

Po roce 1989 začal pracovat i jako scenárista a režisér v televizi i divadle. Je podepsán pod hudebním dokumentem Originální pražský synkopický orchestr (1990), který získal cenu Stříbrná růže na festivalu televizní zábavy v Montreux. Byl též autorem scénáře a režie televizního dokumentu Mezzosoprano Magdalena Kožená (1995).

V roce 2014 dosáhl se svou režijní prací i mezinárodního uznání, konkrétně za podíl na zfilmování opery Orfeus a Eurydika v interiérech českokrumlovského zámku.

Roku 2018 byl do kin uveden jeho první celovečerní film Hastrman

Ve filmu si poprvé zahrál v komedii Řeknem si to příští léto (1977), a to hned postavu ústřední. Následně se objevil i v několika dalších filmech a seriálech. Za všechny lze uvést následující: Krakonoš a lyžníci Lekár umierajúceho času Malý pitaval z velkého města Sanitka špičkově zahrál Jiřího Oulického v Saturninovi

Osobní život

Je synem české herečky Libuše Havelkové a hudebního skladatele, profesora na AMU Svatopluka Havelky

Oženil se s dcerou herce Karla Líra Kateřinou, s níž má syna Vojtěcha Ze vztahu s manažerkou Alicí Kovácsovou se mu narodili dcera Rozálie a syn Hugo.

Články