Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Olivia Newton-John je australská zpěvačka country a populární hudby, skladatelka a příležitostná herečka narozená 26. září 1948 v Cambridge (Velká Británie

Nejznámější písničky

Kariéra

Když jí bylo čtrnáct let, založila se třemi spolužačkami dívčí band Sol Four. Brzy poté začala pravidelně účinkovala v místním rozhlasovém a televizním vysílání. V něm potkala Pat Caroll a jejího manžela Johna Farrara, kteří se později stali jejími nejbližšími spolupracovníky.

Když se následně zúčastnila televizní soutěže talentů Sing, Sing, Sing vyhrála v ní cenu za první místo a tou byl pobyt v Anglii

Zde se jí značně stýskalo, což se změnilo, když za ní přicestovala Caroll. Společně vytvořili duo, jejich vystupování se ovšem z větším úspěchem nesetkávalo. I proto se nakonec Caroll vrátila do Austrálie a Olivia se ve Velké Británii rozhodla zůstat s chutí pokusit se prorazit individuálně.

V roce 1966 nahrála první singl, leč bez patřičného ohlasu. První úspěch se dostavil roku 1971, kdy vydala singl s písní Boba Dylana If Not For You který se stal mezinárodním hitem. I z tohoto důvodu byla časopisem Record Mirror dvakrát vyhlášena nejlepší britskou zpěvačkou.

V roce 1974 se za Británii zúčastnila soutěže Eurovize s písní Long Live Love a obsadila v této věhlasné soutěži 4. místo.

Následovalo stěhování do USA Zde též došlo k obratu v její kariéře a to po uvedení filmové adaptace broadwayského muzikálu Pomáda (1978). Roli Sandy jí nabídl producent Allan Carr po náhodném setkání na večírku, který pořádala australská zpěvačka a skladatelka Helen Reddy

Film se stal kasovním trhákem a soundtrack z něj měl také velký úspěch, jelikož hned tři písně z tohoto snímku se umístily v dobovém Top 5 singlů.

Jde o držitelku několika cen Grammy i ocenění Důstojník Řádu britského impéria (1978), Důstojník Řádu Austrálie (2006) nebo Společník Řádu Austrálie (2019).

Osobní život

Narodila se Brinleymu Newton-Johnovi (což byl důstojník tajné služby MI5 a Irene Helene Bornové.

Je nejmladší ze tří dětí, bratr Hugh pracuje jako lékař a sestra Rona (provdaná za Jeffa Conawaye) je herečkou. Matka byla nejstarší dcerou Maxe Borna nositele Nobelovy ceny za fyziku, který roku 1930 uprchl (i se svou chotí) před nacistickým pronásledováním z Německa

Roku 1954 se rodina přestěhovala do australského Melbourne

Jejím prvním manželem byl v letech 1984 až 1995 Matt Lattanzi, s nímž má dceru Chloe Rose Lattanzi živící se jako zpěvačka. Od roku 2008 je vdána za Johna Easterlinga.

Je také známo, že ji již třikrát byla diagnostikována rakovina Poprvé v roce 1992, podruhé 2013 a potřetí si tuhle krutou zprávu vyslechla roku 2017, kdy se jí nemoc rozšířila i do kostí. Prozatím ji však dokázala vždy porazit.

Články