Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Česká dokumentaristka Olga Špátová, po svatbě Olga Malířová Špátová, se narodila 6. března 1984 v Praze.

Pochází z filmařské rodiny. Její matkou je česká filmová dokumentaristka a vysokoškolská pedagožka Olga Sommerová Jejím otcem byl český režisér a kameraman Jan Špáta, který zemřel v roce 2006. Filmové tvorbě se věnuje rovněž její starší bratr Jakub Sommer.

V roce 2015 byla za dokument Daleko za sluncem nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší dokumentární film nebo seriál. Tento dokument vypráví příběh zdravotníka Aleše Bárty, který se rozhodl založit nemocnici v nejchudší části afrického kontinentu.

Olga Špátová je nositelkou celé řady ocenění, které posbírala na mezinárodních festivalech neprofesionální i profesionální tvorby. Ceny dostala za dokumentární filmy Trojhra (2004), Terry z Montmartru (2006). Za dokument Půjdu, kam chci (2007), který natočila se zpěvačkou Radůzou, byla nominována na hudební cenu Anděl. Úspěch měl také její dokument o Miloši Formanovi Dobře placená procházka ´07 (2007), za který získala několik cen, včetně Grand Prix Vojtěcha Jasného.

Natočila dokument o Karlu Gottovi Fenomén Gott (2009), který uvedla TV Nova u příležitosti sedmdesátých narozenin nejpopulárnějšího českého zpěváka.

V roce 2010 byl uveden do kin její celovečerní snímek Oko nad Prahou o boji architekta Jana Kaplického za svůj projekt Národní knihovny. Za tento film získala Špátová hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě.

Pracovalo též jako kameramanka na několika snímcích své matky Olgy Sommerové, například na filmu Věra 68 (2012), který pojednává o sedminásobné olympijské vítězce Věře Čáslavské.

O vztahu se svou matkou natočila film (Ne)cenzurované rozhovory

Spolupracuje také s Českou televizí Z této spolupráce vzešel v roce 2017 dokumentární cyklus o pěstounské péči Rodiče napořád

V roce 2019 si stoupla za kameru dalšího režisérského projektu své matky Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

V roce 2019 dokončila natáčení celovečerního dokumentárního filmu o Karlu Gottovi který má premiéru na jaře 2020.

11. května 2019 se provdala za kameramana Jana Malíře se kterým má dceru Olgu. Od té doby používá režisérka jméno Olga Malířová Špátová.

Je známá také tím, že dříve randila se zpěvačkou Anetou Langerovou Se zpěvačkou byla pět let, rozešly se v roce 2017

Články