Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Olga Richterová, rozená Ferjenčíková, je česká překladatelka angličtiny a němčiny, lingvistka a politička, od ledna 2018 první místopředsedkyně České pirátské strany

Narodila se 21. ledna 1985 v Českých Budějovicích.

Kariéra

Vyrůstala v Cholticích na Pardubicku. Vystudovala překladatelství a tlumočnictví na Filozofické fakultě pražské Univerzity Karlovy v listopadu 2017 obhájila disertační práci a získala titul Ph.D.

Je autorkou sbírky básní Napříč kůrou (2008). V roce 2011 spoluzaložila watchdogové sdružení Zaostřeno na Desítku, které bylo v 2014 mezi nominovanými na cenu Gratias Tibi. Z pozice občanského watchdogu se téhož roku rozhodla přejít do politiky a vstoupila do České pirátské strany

2014 za koalici Vlasta kandidovala do zastupitelstva Prahy 10, kam byla zvolena. Věnovala se hlavně prázdným městským nebytovým prostorám a odhalování kauz vedení tamní radnice. V komunálních volbách 2018 kandidovala za Piráty opět do zastupitelstva Prahy 10, a to na předposledním místě, leč neuspěla a mandát tak neobhájila.

V roce 2017 za ně kandidovala v Praze do Poslanecké sněmovny a ze čtvrtého místa byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyní sněmovního Výboru pro sociální politiku, mezi oblasti jejího zájmu tak patří sociálně-zdravotní témata, jako je dostupné bydlení, transformace dětských center, péče o děti v rodinách, vznik porodních domů nebo fungování úřadů práce.

V lednu 2018 byla na Celostátním fóru strany v Brně zvolena první místopředsedkyní strany, v této funkci byla potvrzena v lednu 2020.

V srpnu 2018 byla terčem dezinformace v podobě falešného citátu, podle kterého doporučila Čechům věnovat africkým uprchlíkům zdejší byty. Kromě sociálních sítí byla tato lež publikována také na webu Parlamentních listů. Vyvracení nejen tohoto, ale hoaxů obecně, se intenzivně věnuje.

Po tragické smrti Petra Kellnera v březnu 2021 zveřejnila na svém účtu poměrně nešťastný tweet který posléze odstranila a za jeho publikování se omluvila.

Osobní život

Žije v Praze, je vdaná a má dvě děti. Hlásí se k Českobratrské církvi evangelické Jejím bratrem je Mikuláš Ferjenčík rovněž pirátský poslanec.

Články