Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Český herec Oldřich Navrátil se narodil 21. 10. 1952 v Třebíči. Proslavil se například ztvárněním postavy Vendelína Bajzy, tatínka Petra Bajzy, v seriálu Bylo nás pět.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Vystudoval gymnázium a poté v roce 1976 absolvoval brněnskou JAMU. Následně dva roky, v letech 1976-1978, působil v Divadle na provázku. Po přestěhování do Prahy působil na volné noze například v pražském experimentálním souboru pod názvem Dílna 24 v období roku 1978 až 1979, dále pak v divadle Ta Fantastika, kde například ztvárnil postavu Hieronyma Bosche ve hře Zahrada rajských potěšení. Dále hostoval v Čechovo prozatímně osvobozeném divadle, kde si zahrál například ve hře Dívčí válka v roli knížete Přemysla, v divadle Minor, kde se objevil například v Klabzubově jedenátce, či ve Studiu Ypsilon, například ve hře Škaredá středa aneb Teta z Halifaxu.

Ještě za studií na brněnské JAMU se před kamerou objevil v humoristickém televizním seriálu Slovácko sa nesúdí z roku 1974 či v televizní inscenaci Jenůfa z roku 1976. Následně přicházely další role, například v komedii Stopař z roku 1978, kde objevil v roli Fandy, v rodinném filmu Prázdniny pro psa z roku 1980, kde ztvárnil postavu Pepy Plavce či ve slavné komediální sérii Básníků režiséra Dušana Kleina, kde si zahrál postavu snaživce Emila Nádeníčka, a to konkrétně v dílech Jak svět přichází o básníky Konec básníků v Čechách Jak básníci neztrácejí naději a Jak básníci čekají na zázrak Dále se objevil například v zimní komedii Špindl z roku 2017 a Špindl 2 z roku 2019 v roli Ctirada.

Objevil se i v mnoha seriálových rolích, mezi něž patří například postava Moravce v seriálu Třetí patro z roku 1985, obhájce Evy Kantůrkové v seriálu Přítelkyně z domu smutku z roku 1992, či postava Zímy v Životě na zámku z roku 1995. Jeho nejslavnější seriálovou rolí je však zajisté postava Vendelína Bajzy, tatínka Petra Bajzy, který se svými dalšími čtyřmi kamarády zažívá nesčetná dobrodružství, v seriálu Bylo nás pět podle stejnojmenného humoristického románu Petra Poláčka.

Jako moderátor působí v pořadu Receptář prima nápadů.

Osobní život

Se svou první manželkou, Dagmar, má dceru Terezu. V roce 2011 si vzal za ženu svou přítelkyni Moniku. Má pět vnoučat a nemanželského syna Milana.

V roce 2012 obdržel Cenu města Třebíče za svou mnohaletou uměleckou práci a přínos městu za jeho propagaci. V únoru roku 2018 oznámil svůj záměr kandidovat téhož roku za podpory TOP 09 v rámci senátních voleb v obdobu č. 53 - Třebíč. V květnu od této kandidatury upustil.

Mezi jeho koníčky patří například trampování a rybaření. Rád pobývá na své chatě na Vysočině poblíž Třebíče, kde se věnuje zahradničení.

Články