Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Netflix je americká streamovací služba, která od roku 2016 funguje celosvětově. V nabídce Netflixu bývá v jeden moment k dispozici pro danou zemi až 6 500 titulů, které jsou postupně obměňovány. Česká republika patří mezi země s nejpestřejší nabídkou. Na sklonku roku 2020 bylo v nabídce na 6 200 filmů, seriálů a dokumentů, z nichž více než 500 mělo český dabing a více než 2 000 bylo opatřeno českými titulky. Na konci roku 2020 počet předplatitelů internetové videotéky Netflix překročil hranici 200 milionů.

Historie Netflixu

Společnost Netflix byla založena v roce 1997 v Los Gatos v americkém státě Kalifornie, kde má také své sídlo. Jedním ze spoluzakladatelů byl Reed Hastings, který se stal generálním ředitelem. Finančním ředitelem se stal David Wells.

S předplatitelské služby začal Netflix poskytovat v roce 1999. Tehdy se ještě nejednalo o možnost sledování obsahu prostřednictvím internetu, ale o zcela jinou formu. Společnost Netflix zasílala nabízené tituly zájemcům poštou na DVD. Ve svých počátcích fungoval Netflix jen v rámci hranic USA. Se streamováním začal Netflix, když společnost oslavila 10 let existence.

V roce 2010 začal Netflix nabízet své služby také zájemcům na území Kanady a o rok později rozšířil pole své působnosti o Jižní Ameriku. Do Evropy expandoval Netflix v roce 2012, přičemž ho nejprve mohli využívat zájemci z Velké Británie, Irska a Skandinávie. V průběhu dalších let se počet zemí a území, kde bylo možné Netflix využívat, postupně rozšiřoval a v roce 2016 rozšířila streamovací platforma své služby do celého světa. Služby Netflixu se staly dostupnými ve 190 zemích. Není k dispozici v Číně, Sýrii a Severní Koreji. Do domácností v České republice vstoupil Netflix 6. ledna 2016.

Vlastní tvorba Netflixu

S rostoucím počtem předplatitelů začal Netflix čím dál ve větším měřítku nabízet také vlastní tvorbu. Mezi dosud nejdražší snímky Netflixu patří bezesporu výpravné historické drama Král psanec (v originále Outlaw King) z roku 2018, jehož rozpočet přesáhl 120 milionů dolarů. V roce 2019 pak pod režijní taktovkou Martina Scorseseho vznikl film Irčan jehož rozpočet se vyšplhal na 159 milionů dolarů.

Česká lokalizace Netflixu zahrnuje nejenom nadabované či otitulkované tituly, ale také českou tvorbu. Prvním českým filmem na Netflixu bylo životopisné drama Filipa Renče Lída Baarová. Dalším českým titulem byla Milada.

Netflix a ti druzí

Zajímavé je také sledovat konkurenci Netflixu. Netflix byl v roce 2020 králem mezi streamovacími společnosti. Na záda mu dýchal Amazon Prime, který měl v prosinci 2020 celkem asi 150 milionů předplatitelů. Disney+ měl ve stejnou dobu celosvětově na 154 milionů předplatitelů. Oproti tomu HBO Max měl v říjnu 2020 celkem zhruba 38 milionů předplatitelů.

Nejúspěšnější filmy a seriály Netflixu

Články