Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Nemocnice na kraji města je dramatický televizní seriál Československé televize z nemocničního prostředí, v premiéře vysílaný v letech 1978 až 1981.

Na základě jeho úspěchu v tuzemsku i zahraničí (především tehdejším Západním Německu bylo k původním třinácti dílům posléze dotočeno dalších sedm epizod.

Obsazení: herci a postavy

Děj seriálu Nemocnice na kraji města

Jedná se o dílo plné napětí, zvratů a místy i vtipných sdělení a hlášek. Seriál obsahuje též autentické záběry z operací převážně z oboru ortopedie.

Na tomto nemocničním filmovém oddělení pracuje řada výborných chirurgů - lékaři Sova starší, Blažej, Štrosmajer, a ne příliš zdatný Cvach. Mezi ně se na počátku příběhu zařadí nově příchozí MUDr. Čeňková, která se i přes prvotní podcenění primářem nenechá odradit, na oddělení zůstává a posléze se stává jednou z nejlepších nemocničních lékařek. Tým je posléze ještě doplněn příchozím mladým doktorem Peterkou.

Děj nepopisuje pouze příběhy a události odehrávající se v nemocničním prostředí, věnuje se i soukromému životu jejích pracovníků, například svatbě doktorů Sovy mladšího s Čeňkovou.

Vedlejší dějovou osu tvoří různé lidské příběhy, například milostný trojúhelník mezi doktorem Blažejem, sestrou Inou a řidičem sanitky Jáchymem, poměr MUDr. Čeňkové s reprezentačním hokejistou v rekonvalescenci Rezkem, vztah MUDr. Králové s doktorem Řehořem, či láska mezi sestrou Huňkovou a pacientem Pěnkavou.

Navazující pokračování

Zajímavosti

Natáčení bylo zahájeno v roce 1976 s Karlem Högrem v hlavní roli primáře Sovy. Ten však roku 1977 náhle zemřel, když už s ním byly natočeny exteriérové scény. Do jeho role byl tedy narychlo obsazen slovenský herec Ladislav Chudík (původně se uvažovalo i o Josefu Větrovcovi s nímž byly záběry přetočeny. Proto se musel zvládnout rychle naučit obsáhlé texty v češtině, celkem asi 550 stran scénáře.

Původně se herci připravovali v mostecké nemocnici v níž bylo natočeno i řada záběrů, z nichž však většina po přetočení nebyla odvysílána..

Jana Štěpánková se ještě dlouhá léta po skončení natáčení přátelila s anestezioložkou Danou Královou, která byla předlohou pro její seriálovou postavu.

Neodmyslitelný hobojový part ve znělce nahrál pan Jan Adamus.

Alžbětu Čeňkovou měla původně hrát Libuše Šafránková

Vůz, se kterým v seriálu jezdil Dr. Blažej, byla japonská Honda Civic první generace. Auto bylo pro účely natáčení zapůjčeno z tehdejšího Tuzexu Jeho vedení se o něj ale tak bálo, že se k němu herci nesměli téměř přiblížit, a trvalo na tom, aby jej při natáčení řídili profesionální šoféři.

Alkoholik Sova mladší za celý seriál vypije jen jednu skleničku.

Nina Popelíková zemřela pouhých pět měsíců po premiéře.

Budova seriálové nemocnice v Boru je ve skutečnosti budova České zemědělské univerzity v Praze.

Slavná glosa doktora Štrosmajera na paní Dobiášovou "Vy krávo nebeská" nebyla ve scénáři. Šlo o soukromou dohodu mezi Milošem Kopeckým a Stellou Zázvorkovou

Články