Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Naďa Urbánková byla česká zpěvačka, herečka a moderátorka, která si zahrála v oscarovém snímku Ostře sledované vlaky, diváci a posluchači ji měli mimo jiné neodmyslitelně spojenou elegantním nošením dioptrických brýlí. Narodila se 30. června 1939 v Nové Pace. Zemřela 3. února 2023 ve věku 83 let.

Nejznámější filmy a seriály

Kdyby tisíc klarinetů (chovanka penzioátu)
Ostře sledované vlaky (Viktoria Freie)
Pension pro svobodné pány (O'Brienova dáma)
Na samotě u lesa (Marta Zvonová)
seriál Doktoři z počátků
seriál Rapl (matka Máchy)

Nejznámější písničky


Kariéra

Studovala na zdravotní sestru na Střední zdravotní škole v Trutnově. Studium absolvovala v roce 1957. Této práci se však věnovala jen dva roky. Rozhodla se pro uměleckou dráhu. Svůj herecký debut uskutečnila na prknech Pardubického divadla v roce 1959. Rovněž také vystupovala v pražské Laterně Magice. V roce 1964 ji režisér Jan Roháč přizval do filmu Kdyby tisíc klarinetů a rovněž také do divadla Semafor. V té době nazpívala známé písně jako duet s Jiřím Grossmanem Drahý můj či Závidím.

V roce 1969 začala svou spolupráci se skupinou Country Beat Jiřího Brabce a vznikly slavné písně, jako například Já záhadou se trápím nebo Skála. Se skupinou následně koncertovali i v zahraničí. Jako čím dál více populární zpěvačka obdržela v roce 1972 svého prvního Zlatého slavíka. Vítězný post si udržela až do roku 1976. Spolupráci navázala i s orchestrem Václava Hybše. Angažovala se rovněž v Hudebním divadle v Karlíně.

Co se týče herecké kariéry, zahrála si například v několika filmech Jiřího Menzela, například v oscarovém snímku Ostře sledované vlaky z roku 1966, kde ztvárnila postavu Viktorii Freie, dále pak v komedii Skřivánci na niti z roku 1969, kde si zahrála postavu Lenky. V roce 1968 se objevila i ve slavném komediálním muzikálovém seriálu Píseň pro Rudolfa III. Zahrála si i Martu Zvonovou, manželku Ladislava Smoljaka coby Ing. Radima Zvona, v proslulé komedii dvojice Svěráka a Smoljaka, Na samotě u lesa z roku 1976.

V roce 1990 se provdala do Švýcarska a její kariéra na čas utichla. Ke zpěvu a vystupování se po letech, kdy měla problémy v osobním životě a po politických a podnikatelských nezdarech, vrátila zpět. Začala také spolupracovat se skupinou Bokomara a věnovat se i moderátorské rozhlasové činnosti.

Vedle pěvecké kariéry se rovněž vrátila i k herectví. Zahrála si například v seriálech Doktoři z Počátků či Rapl.

Osobní život

První manželství uzavřela s hercem, Karlem Urbánkem, se kterým otěhotněla, ale o děťátko přišly. Jejich manželství trvalo jen krátce.

Poté navázala vztah s Edou Sedlářem, asistentem režiséra Jana Roháče. V roce 1968 se jejich vztah rozpadl. Následně osm let tvořila pár s hercem Josefem Abrhámem.

Jejím druhým manželem se pak stal tlumočník, Jan Nemejovský, s nímž se mu narodila dcera Linda, která se rovněž stala zpěvačkou a stala se známá pod jménem Jana Fabiánová.

Do třetího manželství vstoupila s dětským lékařem, MUDr. Josefem Havlíkem, s nímž bydlela ve Švýcarsku. I toto manželství skončilo rozvodem.

Články