Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Třináctidílný československý televizní seriál z roku 1984.

Obsazení: herci a postavy

Děj seriálu My všichni školou povinní

Můžeme sledovat životní příběhy žáků, učitelů i jejich rodin, které spojuje jedna škola.

Setkáme se s malým prvňákem Jirkou Olivou, jeho bratrem Lubošem, s Jitkou Povejšovou a Barčou Hrdinovou, Jolankou a Jindrou Joklovými, i jejich rodiči - soudcem Olivou a jeho ženou, Alicí Povejšovou,herečkou oblastního formátu, a jejím manželem, hudebníkem Filipem, sledujeme také rozvodové problémy rodičů Joklových.

V neposlední řadě je tu učitelský sbor: oblíbený učitel Lamač, ředitelka školy, nervní učitelka Hajská, pedagogický elév Michal Karfík, nová pionýrská vedoucí Jana Vychodilová a mnoho dalších.

Všichni prožívají své osudy, někdy se vzájemně prolínající, a nejen děti, ale i dospělí zjišťují, že se stále mají čemu učit a že jsou v životě i situace a věci, které už se nedají vzít zpět.

Pochopitelně nechybí ani přiměřená dávka humoru. Jednotlivé postavy jsou vcelku věrohodně napsány i zahrány, takže diváky vtáhnou do děje, který společně s nimi mohou prožívat.

Zajímavosti

Natáčení trvalo asi dva a půl roku.

Scénář k seriálu měl 1 300 stran a autorka jej psala rok a osm měsíců. Předtím půl roku mapovala situaci ve školství.

Vladimír Menšík byl v době vzniku seriálu již velmi nemocný a na natáčení ho vozili z nemocnice.

Karel Augusta měl během natáčení problémy se soustředěním, za což mohl alkohol. Výsledkem toho bylo časté opakování záběrů a režisérova stoupající nespokojenost s jeho výkonem.

V polovině natáčení zemřela herečka Dana Medřická (penzionovaná učitelka Zmatlíková), v důsledku čehož musel být upraven scénář.

Autorka Markéta Zinnerová chtěla, aby seriál režírovala Marie Poledňáková pro její smysl pro práci s dětskými herci. Ta se však nepohodla s vedením Československé televize (kvůli financování svého filmu S tebou mě baví svět a odešla na Barrandov

Režisér o výkonu Gabriely Vránové řekl, že svoji roli hrála tak dobře, že by měla začít chodit kanály, tak jí prý budou diváci nenávidět.

Prvňáka Jirku Olivu měl původně hrát Pino Foris, nynější manžel Moniky Kvasničkové která v seriálu hraje osmačku Alenu Hajskou.

Jeho bratra, osmáka Luboše, měl původně hrát Tomáš Holý Rozhodl se však ukončit svou filmovou kariéru a roli odmítl.

Seriálová škola stojí na pražském sídlišti Petřiny mnoho exteriérů je ovšem z Liberce

Články