Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Mistrovství světa (MS) ve fotbale 2022 je 22. mistrovstvím pořádaným federací FIFA. Závěrečný turnaj, kam se mužské fotbalové národní týmy probojovaly z kvalifikace, probíhá v těchto dnech v Kataru.

Jde o první MS v kopané kategorie dospělých konající se v arabské zemi a zároveň první šampionát, který se hraje mimo tradiční termín mezi červnem a červencem, a to kvůli vysokým teplotám, které v této zemi panují v letních měsících. Akce se tak koná mezi 20. listopadem a 18. prosincem.

Volba této země byla kritizovaná i proto, že vybraný termín zasahuje do ligových soutěží téměř po celém světě, dalším důvodem byl také zdejší přístup k LGBT osobám a silnou diskriminaci žen.

O pořadatelství usilovaly rovněž USA (poraženy ve čtvrtém kole volby), Jižní Korea, Japonsko a Austrálie.

Kvalifikace

Vstoupilo do ní celkem 206 národních týmů, na závěrečný turnaj se jich probojovalo 31 (+ automaticky domácí). Česká republika v ní neuspěla.

Neúčast dvou týmů

28. února 2022 (po ruské invazi na Ukrajinu) po doporučení Mezinárodního olympijského výboru zrušila FIFA účast Ruska na turnaji. Bylo nahrazeno Polskem, které s ním mělo odehrát semifinále play-off. Ruský fotbalový svaz se proti rozhodnutí odvolal k Arbitrážnímu soudu pro sport ve švýcarském Lausanne, jeho žádost o zrušení zákazu však byla zamítnuta 18. března.

Po rozhodnutí, že se kvůli zpoždění kvalifikace způsobené pandemií covidu-19 budou všechny zápasy Jižní Koreje, Severní Koreje, Turkmenistánu, Libanonu a Srí Lanky hrát v Jižní Koreji, Severní Korea oznámila, že odstupuje od turnaje, což odůvodnila obavami z rozšiřování viru.

Stadiony

Původně Katar plánoval pro MS dvanáct stadionů. Ovšem poté, co byl v roce 2017 rozpočet na akci snížen o 40 % (odhadovaných 8 až 10 miliard amerických dolarů), došlo k poklesu jejich počtu na osm v pěti městech.

Hrací plán

Z osmi základních skupin po čtyřech týmech postoupí do vyřazovacích bojů (osmifinále) vždy první dva celky.

Finále je naplánováno na 18.12, zápas o 3. místo proběhne o den dříve.

Dřívější místa konání

2018 Rusko
2014 Brazílie
2010 Jihoafrická republika
2006 Německo
2002 Japonsko a Jižní Korea

Články