Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Miroslav Kalousek je český politik, zakladatel a bývalý předseda TOP 09. Narodil se 17. prosince 1960 v Táboře.

Kariéra

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze kde v roce 1984 získal titul inženýra Jak později sám přiznal, studium mu bylo umožněno díky členství v komunistické organizaci Socialistický svaz mládeže

Do roku 1990 pracoval jako technolog a referent investičního útvaru ve výrobním národním podniku Mitas Praha V listopadu 1989 se mj. stal mluvčím Občanského fóra

Před vstupem do vysoké politiky pracoval na Úřadu vlády ČR Byl odborným poradcem místopředsedy vlády, ředitelem odborů poradců místopředsedy vlády ČSFR a náměstkem ministra obrany odpovědným za rozpočet a akviziční procesy.

V letech 1998–2010 byl členem Poslanecké sněmovny České republiky za KDU-ČSL v období 2003–2006 pak předsedou této strany. Na zmíněnou funkci rezignoval po tvrdé kritice reagující na to, že uvažoval o účasti jím vedeného seskupení ve vládě za tiché podpory KSČM

V letech 2007–2009 byl ministrem financí druhé Topolánkovy vlády. V červnu 2009 z KDU-ČSL odešel, založil novou politickou stranu TOP 09 a stal se jejím prvním místopředsedou. Po volebním úspěchu v květnu 2010 byl až do roku 2013 ministrem financí ve vládě Petra Nečase

Od listopadu 2013 do prosince 2015 byl také předsedou Poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové od října 2017 předsedá samostatnému Poslaneckému klubu TOP 09 Po volbách v roce 2017 se vzdal funkce předsedy strany, jeho nástupcem se stal Jiří Pospíšil

V červenci 2020 v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že ve sněmovních volbách roku 2021 nehodlá kandidovat, ale z politiky se nemíní stáhnout.

Roku 2008 jej mezinárodní časopis Emerging Markets vyhlásil ministrem financí pro oblast rozvíjejících se evropských ekonomik. Stejné ocenění mu bylo uděleno 2011.

S jeho politickou kariérou je spojena řada afér a rozporuplných rozhodnutí.

V roce 1997 podepsal kupní smlouvu s developerskou firmou EPF na areál kasáren u pražského náměstí Republiky. Z obchodu nakonec sešlo a následné odškodnění firmy stálo stát stovky miliónů korun.

Velmi nestandardní bylo i výběrové řízení pro Armádu ČR v souvislosti s objednávkou padáků VTP-100. Ty byly zavedeny do její výzbroje roku 1996, ale když následující rok došlo ke smrtelné nehodě, při které zahynul vojín Roman Prinich, byly 1998 zakázány.

Na jaře 2005 média poukázala na nejasné okolnosti, za kterých si s tehdejší manželkou opatřili luxusní byt v Praze na Veleslavíně. Ten prý koupil jeho švagr Lubomír Kašák, když předtím od své sestry, Kalouskovy manželky, dostal směnku na šest a půl milionu korun, přičemž následně byt Kalouskovým pronajal. Kašák byl v roce 2002 zavražděn svým obchodním partnerem.

V roce 2009 z funkce ministra podepsal dohodu s japonskou investiční bankou Nomurou, čímž ukončil spor, který byl veden od roku 2000. Firma žalovala český stát o náhradu škody ve výši 120 miliard Kč, a to kvůli zastavení činnosti Investiční a poštovní banky. Poté své žaloby u soudu stáhla.

V rámci kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny (2010) rozesílala TOP 09 občanům symbolické složenky na úhradu jejich podílu na státním dluhu

Mnohokrát byl kritizován za liknavý postup ohledně smlouvy mezi státem a společností OKD

V září 2011 na pražském Malostranském náměstí profackoval dle jeho slov, čtyřmi políčky mladíka, který mu údajně vulgárně nadával. V červenci 2012 zveřejnil poslanec Petr Skokan vulgární obsah telefonního rozhovoru, který s ním v souvislosti se zveřejněním tohoto incidentu vedl.

V roce 2013 poskytl rozhovor jako opilý za což se posléze omluvil.

Rovněž podpořil svého dlouholetého známého Josefa Šťávu zakladatele společnosti Diag Human který usiloval o miliardy korun v arbitráži proti státu, jehož zájmy měl jako ministr hájit.

V únoru 2016 obvinil ministra spravedlnosti Roberta Pelikána že je ruským agentem, když ten souhlasil s propuštěním Libanonce Alího Fajáda, o jehož vydání k trestnímu stíhání žádaly USA

V podobném duchu se v červnu 2019 vyjádřil o bývalém prezidentu Václavu Klausovi

Dne 19. ledna 2021 oznámil, že rezignoval na svůj poslanecký mandát.

Osobní život

Jeho manželkou byla Radka Kalousková, rozená Kašáková, inženýrka chemie, asistentka v Ústavu polymerů Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Seznámili se v roce 1984 jako kolegové a řadoví členové Československé strany lidové (aktuálně KDU-ČSL Rozvedli se v únoru 2012.

V září 2011 zmínil, že má syna Petra a dceru Radku. Podle rozhovoru zveřejněného v Aha! si však své soukromí chrání a téměř o něm nemluví.

Články