Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Miroslav Horníček je český herec, dramatik, glosátor, divadelní teoretik, výtvarník, režisér a spisovatel. Mezi jeho nejznámější role patří písař Justen Roman Cyril Pécuchet z komediálního seriálu Byli jednou dva písaři. Narodil se 10. listopadu 1918 v Plzni. Zemřel 15. února 2003 v Liberci.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Vystudoval reálku v Plzni. Během studií navštěvoval ochotnický spolek a společně se se svými spolužáky podílel na založení Studentského avantgardního kolektivu. Po škole chvíli ve Škodovce pracoval jako pomocná technická síla a v plzeňské Městské nemocnici jako úředník. V roce 1941 začal působit na prknech Městského divadla v Plzni. Po válce v roce 1945 se stal členem pražského avantgardního divadla Větrník. V roce 1946 začal působit v Divadle Satiry. V roce 1949 nastoupil do Národního divadla kde setrval šest sezón. V roce 1955 začal jako nový partner Jana Wericha působit v divadle ABC jelikož Jiří Voskovec emigroval do Spojených států Amerických po druhé světové válce. V roce 1962 se stal členem Hudebního divadla v Karlíně a nedlouho poté i Divadla Semafor Hrál i na prknech Městských divadel pražských.

Před kamerou se objevil například v rodinné komedii Táto, sežeň štěně! z roku 1964, ve které ztvárnil postavu redaktora Hlavsy a u níž se podílel i na scénáři, v pohádce Byl jednou jeden král... z roku 1954, v níž si zahrál krásného prince či v komedii Kam čert nemůže z roku 1959, ve které si zahrál po boku Jany Hlaváčové přepracovaného vědce MUDr. Fausta. Mezi jeho nejznámější role patří zajisté postava písaře Justena Romana Cyrila Pécuchet v legendárním českém komediálním seriálu Byli jednou dva písaři z roku 1972, kde si zahrál vedle Jiřího Sováka coby druhého z dvojice vynalézavých písařů, Františka Diviše Bartoloměje Bouvarda. V letech 1969 až 1971 v legendárním pořadu Hovory H vedl rozhovory s mnoha známými osobnostmi. V roce 1990 se znovu tento pořad začal vysílat pod názvem Hovory H ještě po dvaceti letech.

Do jeho spisovatelské tvorby patří například knižní tituly Dobře utajené housle, Hovory s Janem Werichem či S paní ve spaní. Je autorem i řady divadelních her (Rozhodně nesprávné okno, Setkání s Veronikou či Tvrďák aneb Albert. Jako výtvarník vytvořil řadu surrealistických koláží.

Osobní život

Rodiče Miroslava Horníčka, po kterých měl smysl pro humor, pracovali v textilce. Se svou ženou, Bělou, se seznámil v divadle díky vzkazu, který jí poslal. Měli spolu syna Jana. Se svým přítelem Jiřím Sovákem se spřátelil na vojně v Armádním uměleckém souboru.

V roce 1996 získal cenu Thálie v kategorii Zvláštní cena Kolegia. V roce 1998 mu bylo uděleno čestné občanství města Plzně. V roce 2000 získal medaily II. stupně Za zásluhy.

Články