Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav Žbirka, známý také jako Miro Žbirka nebo Meky Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě. Zemřel 10. listopadu 2021 ve věku 69 let.

Nejznámější hity

Kariéra

Autor a interpret až étericky jemných a příjemných melodií pochází ze smíšeného manželství - matka Angličanka, otec Slovák. Proto mu nedělá vůbec problém zpívat v angličtině. Lépe se také dostával k zahraničním gramodeskám. Jeho bratři Jason a Anton ho k hudbě také vedli. Z dětství pochází i jeho přezdívka Meky - jde o odvozeninu od jmen známých zpěváků, jejichž příjmení začínalo na Mc nebo Mac, jako třeba Paul McCartney.

V sedmdesátých letech působil v Orchestru Gustava Broma a v Orchestru Gustava Offermanna , s nimiž absolvoval mnohé zahraniční zájezdy. Spoluzakladatel a bývalý člen skupiny Modus , se kterou v roce 1977 získal spolu s Jankem Lehotský a Marikou Gombitovou Zlatou Bratislavskou lyru za skladbu Úsměv se v roce 1980 vydal na sólovou dráhu a v roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem. (Po Waldemaru Matuškovi teprve druhý zpěvák, který porazil Karla Gotta.

Osobní život

Se svoju první manželkou Helgou měl dceru Denisu Žbirkovou, s druhou manželkou Kateřinou pak dceru Lindu a syna Davida Žbirku.

Články