Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Český herec Miloš Kopecký se narodil 22. srpna 1922 v Praze. Zemřel 16. února 1996 ve věku 73 let v Praze.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

S divadlem začínal v divadle Větrník, i když zprvu ne jako herec, ale technik. Postupně se však k herectví propracoval. Z divadla Větrník přešel do Divadla satiry a poté až do Národního divadla Z Národního divadla byl vyhozen poté, co se opil a muselo být zrušeno představení, ve kterém měl hrát. S divadlem pak pokračoval v Realistickém divadle. Působil také na prknech Městských divadel pražských, v Divadle ABC a na mnoha dalších divadelních scénách. V polovině 60. let zakotvil v Hudebním divadle Karlín.

Miloš Kopecký zazářil díky svému nezměrnému talentu v desítkách filmů. Ztvárnil velký počet nezapomenutelných rolí, tu první větší dostal v detektivce Severní přístav (1954). O dva roky později ztvárnil feldkuráta Katze v Dobrém vojáku Švejkovi. Nedlouho na to se proslavil jako Baron Prášil. Hrál v řadě úspěšných komediích, například Noc na Karlštejně, Jak utopit doktora Mráčka, Zítra to roztočíme, drahoušku.

Na vrchol divácké popularity se vyšplhal na konci 70. let díky roli doktora Štrosmajera v seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města. Poté ještě zazářil ve filmech Tři veteráni či Tajemství hradu v Karpatech.

Osobní život

Jeho první manželkou se stala po druhé světové válce herečka Stella Zázvorková se kterou se seznámil v divadle Větrník. V roce 1946 se jim narodila dcera Jana Kateřina, která spáchala v 15 letech sebevraždu Jeho první manželství se rozpadlo mnohem dříve, už v roce 1947.

Druhou manželkou byla okouzlující krasavice Kateřina Soukupová. Po únoru 1948 musela dělat řidičku tramvaje.

Potřetí se Miloš Kopecký oženil s tanečnicí Janou Lichtenbergovou. Vzali se po velice krátké známosti a krátké bylo i jejich manželství.

Jeho čtvrtou manželkou byla Jana Kopecká (rozená Křečková), se kterou Kopecký vydržel nejdéle ze všech svých žen. Byl s ní 30 let a rozdělila je až jeho smrt.

Kromě toho žil také s Milenou Le Breux a měl románek s Věrou Chytilovou

Články