Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

Spolek Milion chvilek oficiálně vznikl v lednu 2018. Jeho členové začali dělat veřejné petice, později pak pořádali demonstrace proti trestně stíhanému premiérovi Babišovi a jeho střetu zájmů.

V pátek 6. listopadu 2020 spolek Milion chvilek oznámil, že plánuje na pondělí 16. listopadu demonstraci. Má se odehrávat formou videopřenosu Podle organizátorů akce česká společnost čelí nejenom epidemické, ale i politické krizi a musí se semknout.

Poslední demonstrace

Zatím poslední demonstrace proběhla v úterý 9. června 2020 od 18:00 hodin na Staroměstské náměstí. Nesla název Vy ještě nemáte dost?! Od 8. června se smělo shromažďovat až 500 osob. A právě pro 500 osob plánovali organizátoři pražský protest z bezpečnostních důvodů kvůli koronaviru omezit. Pro zmíněný počet lidí byl vyhrazen koridor ze zábran a pásek. Kvůli bezpečnosti byl zrušen pochod před Úřad vlády a protestující budou vyzváni k dodržování rozestupů a nošení roušky. K dispozici byla dezinfekce. V den konání akce oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch že opatření zákazu shromažďování více než 500 osob se od 15:00 nevztahuje na demonstrace.

Demonstrovalo se nejenom v Praze, ale také na dalších zhruba 150 místech po celé republice. Lidé po celé zemi mohli vyjádřit svůj nesouhlas se zneužíváním moci k prosazování osobních zájmů českého premiéra Andreje Babiše

Nakonec se demonstrovalo na 168 místech v České republice, z toho 9 jich bylo v hlavním městě. Na Staroměstském náměstí se podle ČTK objevilo přes 1500 demonstrantů, kteří dodržovali rozestupy.

Milion chvilek

Cílem kampaně Milion chvilek pro demokracii bylo za 100 dní sehnat milion podpisů pod petici, která vyzývala Andreje Babiše k rezignaci z funkce premiéra České republiky. To se nepodařilo. Za první měsíc jich nasbírali 100 tisíc. V polovině listopadu 2019 bylo pod peticí přes 432 tisíc podpisů a je mezi nimi i mnoho známých osobností

Na počátku hnutí stál jeho dlouhodobý předseda Mikuláš Minář pro kterého se stala rozbuškou Smlouva Andreje Babiše s občany ČR, která mu přišla do schránky před volbami v říjnu 2017. Právě v reakci na tento vzkaz premiéra Babiše založil o několik měsíců později hnutí Milion chvilek. Původně si spolek předsevzal, že aby jim Andrej Babiš veřejně slíbil, že splní deset jejich požadavků. Minář byl předsedou spolku od ledna 2018 do září 2020. Dne 27. září 2020 oznámil, že se rozhodl rezignovat, protože chce vstoupit do politiky. Předsednictví po něm převzal český politický aktivista Benjamin Roll.

Demonstrace proti Babišovi

Po peticích přišly na řadu demonstrace. První se konala v dubnu 2018 na Václavském náměstí, financována byla z transparentního účtu, na který mohou od února 2018 přispívat fanoušci spolku Milion chvilek pro demokracii libovolnou částkou.

Další vlna demonstrací odstartovala na jaře 2019. Hlavním popudem k nim byla výměna na postu ministra spravedlnosti. Andrej Babiš namísto Jana Kněžínka, který podal demisi, jmenoval Marii Benešovou

První tři demonstrace se konaly na Staroměstském náměstí, 21. května pak byla svolána demonstrace na pražské Václavské náměstí poté se konaly demonstrace v mnoha dalších městech po celé republice. 4. června se sešli demonstranti znovu na Václaváku a o týden později se demonstrovalo ve 313 městech po celé ČR.

V neděli 23. června 2019 přišla na řadu megademonstrace na Letenské pláni do které se zapojilo přes čtvrt milionu lidí. Hnutí Milion chvilek přišla podpořit i řada umělců

Milion chvilek pro demokracii připomněl výročí událostí z 21. srpna 1969. Dne 21. srpna 2019 se uskutečnil z Václavského náměstí na Hradčanské náměstí. Připomenutí událostí, ke kterým došlo na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy, proběhlo i na dalších místech po celé České republice.

Letná 2 - Znovu za demokracii

Další demonstrace se konala 16. listopadu 2019, hlavní pozornost byla znovu upnuta na Letnou. Začátek demonstrace Letná 2 byl stanoven na sobotu 16. listopadu 2019 od 14:00, místem konání byla Letenská pláň. V neděli 17. listopadu 2019 pak došlo k setkáním na náměstích a návsích po celé zemi. V seznamu akcí Milionu chvilek pro demokracii k 17. 11. bylo přes 130 událostí.

Organizátoři akce se nechali slyšet, že třicet let po sametové revoluci nemáme moc důvodů k optimismu. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení a prezident nerespektující Ústavu slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to třeba. Setkáním na Letné chtěli dát najevo, že jim to není lhostejné. Chtěli se znovu postavit za demokracii a vyslat důrazný vzkaz, že se s nimi musí počítat.

Hlavním sdělením zůstal požadavek na demisi premiéra Andreje Babiše i ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Milion chvilek pro demokracii představil také svou dlouhodobou vizi i novou podpisovou výzvu Organizátoři se také obrátili na demokratickou opozici s výzvou, aby řešila problém roztříštěnosti demokratických stran.

Mezi demonstrujícími nechyběly známé osobnosti Na pódiu se mimo jiné objevili Ivan Trojan či Dana Němcová

Andrej Babiš se vyjádřil ve smyslu, že důvody k uskutečnění této demonstrace nechápe. Dle jeho mínění demonstranti jen využívají atmosféru 30. výročí sametové revoluce

Demonstraci zakončila státní hymna. Proti Babišovi se na Letné sešlo podle organizátorů na 300 tisíc lidí Podle Milionu chvilek je Andrej Babiš stále v obrovském střetu zájmů. Požadovali jeho demisi do 31. prosince 2019. Pokud by tak neučinil, chystali se 7. ledna 2020 oznámit termín a podobu dalších protestů. Babiš na to reagoval tím, že ministryni Benešovou neodvolá a s Minářem se nesejde.

Další akce Milionu chvilek: "Demisi Andreje Babiše!"

Situace se změnila poté, co do Česka na konci listopadu 2019 dorazil konečný audit Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dne 4. prosince 2019 zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra v kauze Čapí hnízdo

V reakci na to bylo rozhodnuto, že akce nespokojených občanů budou pokračovat. Další akce se konala v úterý 10. prosince 2019. Původně bylo jako místo setkání plánováno pražské Karlovo náměstí, pro velký zájem však došlo k přesunu. K setkání nakonec došlo v 18:00 na pražském Václavském náměstí Proti Babišovi demonstrovaly desítky tisíc lidí. Organizátoři hovořili až o 80 tisících účastníků, dle odhadů policie se zhruba půlhodinové části protestu na Václavském náměstí zúčastnilo kolem 50 tisíc lidí. Po krátkých projevech se vydal průvod na Hlavní nádraží, kde nespokojení občané nabízeli cestujícím letáky, které vysvětlují střet zájmů českého premiéra. Během této akce byly také vyhlášeny další demonstrace a jejich podoba.

V pondělí 16. prosince 2019 proběhly protestní akce po celé České republice (kromě Prahy a krajských měst).

V úterý 17. prosince 2019 od 18 hodin proběhla plánovaná demonstrace Budoucnost bez Babiše. Místem setkání bylo Václavské náměstí v Praze. Poté následoval pochod ke Strakově akademii před Úřad vlády.

Ve čtvrtek 19. prosince 2019 proběhly protesty pouze v krajských městech (kromě Prahy), kam přijely vyjádřit svůj názor tisíce lidí. Cílem těchto akcí bylo oslovit co nejvíce lidí na území České republiky.

Další demonstrace na podporu demokracie se uskutečnila v neděli 1. 3. 2020 v Praze. Začala pochodem v 16:00 z Hradčanského náměstí. Demonstrace se pak probíhala od 17:00 na Staroměstském náměstí. Milion chvilek akci pojmenoval Nechceme jít cestou Maďarska a Polska. Hlavním popudem ke svolání demonstrace bylo zvolení advokáta Stanislava Křečka ochráncem veřejných práv. Důvodem ke konání demonstrace bylo mnohem více. Organizátoři například poukázali na skutečnost, že státní správa hájí zájmy Agrofertu a Babiš si bere občany jako své rukojmí.

Články