Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Milena Dvorská byla československá i česká herečka a dabérka. Narodila se 7. září 1938 v Prostějově, zemřela 22. prosince 2009 v Praze.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Původně studovala zdravotnickou školu. Po úspěch pohádky Byl jednou jeden král přešla na DAMU kde jí odpustily i to, že neměla maturitu (na zkoušky ji připravovala Vlasta Fabianová Pro herectví ji objevil náhodně Jan Werich když si k němu přišla pro autogram po představení v Prostějově Tři měsíce také pobývala v jeho vile na pražské Kampě během natáčení zmíněného snímku.

DAMU absolvovala v roce 1960, poté začala hrát v tehdejším pražském divadle D 34 (pozdějším Divadle E. F. Buriana S výjimkou let 1970–1972, kdy byla členkou Divadla za branou v tomto angažmá působila až do roku 1991, kdy scéna zanikla.

Ve druhé polovině 90. let 20. století hostovala na scéně obnoveného Divadla na Fidlovačce V letech 2004 a 2005 nastudovala dvě role v zájezdových inscenacích Divadelní společnosti Háta

Za roli v dramatu Kamenný most (1996) byla nominována na Českého lva Dvakrát vyhrála cenu Českého literárního fondu. Ještě než před Vánocemi 2009 zemřela, vyšla jí kniha Vyprávění o životě.

Osobní život

Narodila se do do rodiny švadleny a úředníka ve sladovně.

Během působení na DAMU se seznámila se studentem režie Orfeiem Cokovem, s nímž měla dceru Lucii. Po absolutoriu se ovšem vrátil do Bulharska a ona, díky pracovnímu vytížení a nedostatku prostředků, poslala dceru na vychování k rodičům. U nich zůstala do svých šesti let.

Nakonec se provdala za zakladatele sekty a samozvaného spasitele světa Jana Dvorského který si říká Immanuel Parsifal. Mají osm dětí, žili mj. i v Belgii Jejich nejstarší dcera Julie vyhledala svoji babičku v Praze krátce před její smrtí.

Později byla více než 40 let vdaná za herce Josefa Krause se kterým měla syna Jakuba.

Články