Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Český politik a bývalý politický aktivista Mikuláš Minář se narodil 6. března 1993 ve Vodňanech. Byl předsedou spolku Milion chvilek. Na tuto funkci dne 27. září 2020 rezignoval, protože se rozhodl vstoupit aktivně do politiky. Na začátku prosince 2020 oznámil, že založil politické hnutí Lidé PRO Jeho spolupracovníky jsou bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka a náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Jeho dalšími spolupracovníky jsou starostka Alena Švejnohová nebo podnikatel Martin Hausenblas

Minář už počátkem října 2020 oznámil, že chce s dalšími osobnostmi vytvořit projekt, jenž osloví voliče, které nynější opozice oslovit nedokáže. V té době také vytvořil spolek Pro ČR, který slouží k přípravě nového politického projektu.

Studium Mikuláše Mináře

Studuje tři obory na Karlově univerzitě: dvouobor filosofie a bohemistika na Filozofické fakultě a evangelickou teologii na Evangelické teologické fakultě. Na sociálních sítích se začaly šířit fámy, že byl ze školy vyhozen kvůli kázeňským přestupkům (např. kvůli distribuci drog). Podle ředitelů výše uvedených fakult byl vzorným studentem s nadprůměrnými studijními výsledky. Studium momentálně standardně přerušil, aby se mohl věnovat organizaci občanského aktivismu.

Typické jsou pro něj přirozeně zrzavé vlasy, oranžové oblečení a desky s obrázkem Maxipsa Fíka.

Spolek Milion chvilek

V lednu 2018 odstartoval svou činnost spolek Milion chvilek Hlavní tváří a mluvčím kampaně Milion chvilek pro demokracii byl po dlouhou dobu právě Mikuláš Minář. Původním cílem spolku bylo získat milion podpisů během 100 dní pod petici, která vyzývala Andreje Babiše k odstoupení z funkce premiéra České republiky. To se nepodařilo. Na konci června 2019 bylo pod peticí přes 416 tisíc podpisů., mezi nimi spousta známých osobností

Po sérii menších demonstrací vypukly desetitisícové protesty jako odezva na jmenování Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti. Ty se přesunuly ze Staroměstského náměstí na Václavák i do mnoha českých měst, a vyvrcholily megademonstrací na Letenské pláni - největší za posledních 30 let. Zúčastnilo se jí více než čtvrt milionu lidí. Další velký protest se uskutečnil 16. listopadu 2019 od 14 hodin znovu Letenské pláni. Podle organizátorů se akce zúčastnilo na 300 tisíc lidí K dalšímu setkání nespokojených občanů došlo dne 10. prosince 2019 v 18:00 na pražském Václavském náměstí.

Minář byl předsedou spolku Milion chvilek od ledna 2018 do září 2020. Předsednictví po něm převzal Benjamin Roll Minář z Milionu chvilek vystoupil 5. října 2020.

Články