Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Mikuláš Ferjenčík je je český politik a aktivista, člen České pirátské strany. Narodil se 19. března 1987 v Českých Budějovicích.

Kariéra

V letech 1998 až 2006 studoval na Gymnáziu Přelouč. V této době také díky nadaci Open Society Fund strávil dva roky na Brentwood School v britském Essexu, kde složil i tamní maturitní zkoušku. Následně absolvoval bakalářský obor Základy humanitní vzdělanosti na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.

V roce 2013 pracoval jako koordinátor v iniciativě Rekonstrukce státu, v období 2010–2017 psal sloupky do Deníku Referendum.

Od 2009 je členem Pirátů, mezi roky 2010 až 2014 byl jejich druhým místopředsedou, aktuálně vede stranický mediální odbor. Aktivně se účastní kampaní této strany, např. za využívání zákona o svobodném přístupu k informacím, v boji proti mezinárodní dohodě ACTA nebo proti cenzuře internetu.

Ve volbách do Evropského parlamentu 2014 nebyl zvolen, strana se totiž do EP vůbec nedostala. V komunálních volbách téhož roku byl zvolen do Zastupitelstva hlavního města Prahy, počátkem 2018 ovšem na tento mandát rezignoval, jelikož se na podzim 2017 stal poslancem (jako lídr v Pardubickém kraji) a odmítl kumulovat funkce. 2021 bude tento post obhajovat na koaliční kandidátce Pirátů a STAN.

Osobní život

Mluví anglicky a německy. Jeho koníčky jsou fotbal a hra na akordeon, hrál v již rozpadlé folk-punkové formaci Potomci Slavníkovců. Je členem Československé církve evangelické.

Pochází z politicky aktivní rodiny. Jeho praprastrýc a jmenovec byl v období třetí republiky demokratickým politikem (po druhé světové válce vykonával funkci pověřence pro národní obranu a vnitra na Slovensku), sestra Olga Richterová je rovněž pirátskou poslankyní.

V červenci 2018 se oženil s přítelkyní Blankou, syn se jim narodil ještě před touto radostnou událostí.

Články