Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Nejprodávanější český spisovatel (více než milion výtisků) Michal Viewegh se narodil 31. března 1962 v Praze. Spousta jeho knih byla zfilmována.

Nejznámější knihy

Jeho matka byla právničkou, otec inženýrem-chemikem a pozdějším starostou Sázavy. Po maturitě na gymnáziu v Benešově studoval Vysokou školu ekonomickou, kterou nedostudoval. Přesedlal na češtinu a pedagogiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Dostudoval v roce 1988.

Už na škole publikoval své povídky v Mladé frontě. Po ukončení studia učil chvilku na základní škole ve Zbraslavi, ale zanedlouho učitelství opustil a stal se redaktorem v nakladatelství Český spisovatel. Brzy poté odstartovala jeho profesionální spisovatelská kariéra.

Psal romány, povídkové knihy, literární parodie, fejetony, novely i biografie. Byl nejen neobyčejně plodný, ale i úspěšný. V roce 1993 mu byla udělena prestižní Ceny Jiřího Ortena za román Báječná léta pod psa.

Je prvním českým spisovatelem, který si vyzkoušel psaní románu online ve spolupráci se čtenáři v díle Blogový román Srdce domova který byl zároveň otevřenou školou tvůrčího psaní, vznikající mezi srpnem a prosincem roku 2009.

10. prosince 2012 mu praskla aorta. Díky okamžitému převozu a rychlé operaci se lékařům povedlo jeho stav stabilizovat Po hospitalizaci v IKEMu absolvoval rehabilitaci na klinice Malvazinky. Tato přelomová událost, která ho málem stála život, změnila jeho pohled na svět. Začal trpět melancholií a výpadky paměti. Přesto se psaní nevzdal.

Jeho nové knihy už bohužel nedosahují takové čtenosti jako jeho neznámější romány. Prodeje jeho knih šly dramaticky dolů (ale stále se na české poměry prodávají poměrně dobře). Některé z jeho knih se objevily v Levných knihách.

Michal Viewegh je známý i svými spory s bulvárem. Společně s hercem Markem Vašutem iniciovali v roce 2009 petici proti nevybíravým praktikám českého bulváru – Vzkaz bulváru a výzva kolegům se k ní řada českých umělců. Zažaloval deník Aha! za článek "Má tajnou milenku" a další podobné publikované v prosinci roku 2004. V roce 2012 uznal Ústavní soud ČR jeho stížnost, že odškodnění ve výši 200 tis. korun není dostatečné za porušení jeho práva na respekt k lidské důstojnosti a soukromí.

Michal Viewegh má dva bratry. Josef Viewegh je režisér a producent. Byl dvakrát ženatý. Se svou první ženou Jaroslavou rozenou Mackovou žil do roku 1996. V roce 2002 si vzal Veroniku rozenou Kodýtkovou. Rozvedli se v roce 2015. Má tři dcery: Michaelu (1983), Sáru (2003) a Barboru (*2005).

Články