Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Michal Redl je český podnikatel a lobbista narozený 12. ledna 1974 v Gottwaldově (dnes Zlín).

Díky kontaktům s ním roku 2022 postupně rezignovali (případně byli k odstoupení donuceni): europoslanec Stanislav Polčák (1980) pozastavil členství ve STANu, ředitel České pošty Roman Knap (1975), ministr školství Petr Gazdík (1974) a ředitel civilní rozvědky Petr Mlejnek (1973).

V souvislosti s kauzou Dozimetr, která vypukla rovněž 2022 a znamenala zatčení (již bývalého) náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka (1974), má problémy i šéf hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan (1978), který po jejím odhalení nechal prověřit finanční dary od firem, které byly na Redla navázány.

Opoziční lídr Andrej Babiš (1954) jej také proto opakovaně vyzývá k rezignace z vládní funkce a a na 1. září 2022 prosadil hlasování o (ne)důvěře vládě Petra Fialy (1964).

Kariéra

Podnikat začal po listopadu 1989 ve svém rodišti, přičemž využíval kontaktů i prostředků svého otce.

Úzce spolupracoval s mafiánem Radovanem Krejčířem (1968), který ho oslovoval „Míšo“, a dosadil jej např. do drnovického fotbalového klubu, který hrál díky mecenášství podnikatele Jana Gottwalda (1957) nejvyšší českou soutěž. Družstvo ale začalo mít problémy se splácením pohledávek, a tak jej Krejčíř skrze Redla vytuneloval, přičemž prodejem hráčů získal 50 milionů korun.

Trestně stíhán je od roku 2003, v tom následujícím u něj propukly psychické problémy. Později byl dlouhodobě hospitalizován na psychiatrické klinice Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, přičemž v léčbě mu neměly pomoci ani elektrošoky.

Od roku 2008 má proto omezenou svéprávnost a potřebuje opatrovníka, řidičský průkaz a pas mu ovšem zůstaly. Soud mu rovněž navýšil měsíční částku, kterou může sám utratit, a to z původních 75 na 100 tisíc (verdikt je prozatím nepravomocný).

Po Krejčířově útěku ze země (2005) se stáhl na Zlínsko, před dotírající policií jej kryla lékařsky doložená nemoc. Možného stíhání v Krejčířových kauzách jej následně definitivně zprostila amnestie prezidenta Václava Klause (1941) z roku 2013.

Mezitím se spolu s otcem začali točit kolem vznikajícího hnutí STAN. To se zrodilo jako Nezávislí starostové pro kraj v roce 2004 právě na Zlínsku, odkud se rozšířilo do severních a středních Čech, 2009 se transformovalo a působí celostátně. Redl byl s jeho zakladateli Gazdíkem a Polčákem v kontaktu už od popsaných raných fází.

Jeho vliv na špičky hnutí začal vyplouvat na povrch v roce 2017.

Byl obviněný též v kauze společnosti Technology Leasing a M5, kde se měl dopustit stomilionového podvodu. Jeho trestní stíhání v této věci ale bylo přerušeno z důvodu potvrzené duševní choroby.

Když soud 2012 v této kauze odsoudil organizovanou skupinu (s jeho výjimkou), začal se psychický stav Redla zlepšovat. Omezenou svéprávnost mu však plzeňský soud přiznal i v letech 2014, 2018 a v květnu 2022. Plzeňské státní zastupitelství se proti poslednímu rozsudku rozhodlo odvolat.

Dle policie byl rovněž jedním z hlavních organizátorů machinací s veřejnými zakázkami Dopravního podniku hl. města Prahy. Měl být hlavou organizované zločinecké skupiny, která z něj vyváděla miliony korun (rozdával úkoly a rozděloval peníze z úplatků).

Osobní život

Jeho otec Petr Redl (1940) byl za komunismu agentem StB a v proslulém slušovickém JZD působil v oddělení zahraničního obchodu, v 90. letech 20. století se stal jedním z nejvýznamnějších byznysmenů na Zlínsku.

S partnerkou Denisou Furmanovoudvě děti​, má zažádáno o povolení sňatku.

Články