Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Český zpěvák Michal David, vlastním jménem Vladimír Štancl, se narodil 14. července 1960 v Praze.

Největší hity

Michal David přišel na svět do cirkusové rodiny Kludských. Mezi jeho příbuzné patří také proslulá rodina pražských kolotočářů Kočkových.

Už od malička věděl, že se chce věnovat hudbě. Jeho kroky proto nemohly vést jinam než na pražskou hudební konzervatoř. Ačkoliv se stal za dob socialismu popovým idolem, málokdo by tušil, že na konzervatoři studoval jazz. Působil rovněž ve skupině Kroky Františka Janečka

Michal David byl proaktivním pracovníkem režimu. Stal se například autorem písně Poupata která se stala symbolem Spartakiády v roce 1985. První sólové album vydal v roce 1980, jeho písně se také objevily ve filmech Vítr v kapse Láska z pasáže Discopříběh 1 a 2. Jelikož se mu ale dostávalo kritiky za jeho prorežimní přístup, stáhl se do ústraní.

Renesanci zažil Michal David v roce 1998, kdy čeští hokejisté zvítězili na olympiádě v Naganu. Složil pro ně píseň Správnej tým a vrátil se do veřejného hudebního života. V současné době se Michal David dostal do popředí zájmu díky porotcování v pěvecké soutěži Hlas ČeskoSlovenska

Rovněž je spoluautorem hudby k několika muzikálům: Kráska Zvíře, Angelika, Děti ráje, Kat Mydlář, Mata Hari a další. Jeho písně také zazněly v hororu Hostel.

Celkově vydal téměř dvě desítky alb, první s názvem Nenapovídej v roce 1982. Šestkrát se umístil v anketě Zlatý slavík (2. místo 1981, 1988, 2017 a 3. místo 1982, 2011, 2016). V roce 2018 obdržel od prezidenta Miloše Zemana Státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury. Dvakrát vyhrál anketu TýTý v kategorii Zpěvák (2011 a 2012).

Michal David "60"

Zpěvák Michal David oslaví své kulaté narozeniny dvěma koncerty v O2 areně. Michal David oslaví nejen své 60. narozeniny, ale také zároveň 40 let působení na české hudební scéně. Koncerty proběhnou ve dnech 11. a 12. června 2020. Vstupenky je možné pořídit v prodejní síti Ticketportal. Fanoušci se mohou těšit především na prověřené hity Michala Davida, ale také jeho hosty. Hlavním hostem bude světově známá americká skupina Village People, kterou všichni znají především díky hitu YMCA Dále se vrátí do Česka italská skupina DaMiChi s Chiarou Grill a Davidem Mattiolim. Vystoupí také zpěvačka Lucie Vondráčková Celý koncert bude moderovat Leoš Mareš Po skončení hlavního koncertu přijde na řadu DJ Andrea Pomeje a fanoušci mohou pokračovat v zábavě a tanci na „afterparty“.

Osobní život

Soukromý život Michala Davida není nikterak bouřlivý. Je šťastně ženatý s bývalou tenistkou Marcelou Skuherskou (po svatbě Marcela Davidová) a má dvě děti, nemanželského syna Petra Kratejla (1982), kterého má s jednou ze svých fanynek a dceru Kláru Davidovou (1989), která má syna Sebastiana. Jeho druhá dcera Michaela Davidová zemřela v roce 2000 na leukemii, která jí byla diagnostikována v devíti letech.

Články