Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Americký zpěvák Michael Joseph Jackson se narodil 29. srpna 1958 ve městě Gary ve státě Indiana v USA. Zemřel 25. června 2009 v kalifornském Los Angeles ve věku 50 let.

Nejznámější hity

Kariéra

Pocházel z devíti sourozenců. Jeho sestrami jsou zpěvačky Janet Jackson a La Toya Jackson Už jako malý vystupoval v dětské skupině Jackson 5, které doslova velel jeho otec Joseph. Traduje se, že byl velmi přísný, kolikrát až agresivní. V roce 1977 začal Michael spolupracovat s Quincy Jonesem. Setkání těchto dvou velikánů je považováno za jedno z nejprůlomovějších v celé hudební historii vůbec. Quincy prý vždy věděl, co kterému hitu chybí.

Jeho desky Thriller a Bad patří mezi nejvýznamnější počiny v oblasti pop music. Album Thriller zůstává dodnes s výrazným náskokem nejprodávanějším albem všech dob. Obecně je označován za Krále popu a za nejslavnější popovou hvězdu 20.století. Byl zástupcem konvenčního popu a taneční hudby vycházející ze soulu. Kromě svého charakteristicky vysokého hlasu, rytmického cítění a tanečních schopností byl znám i jako velký perfekcionista. Za svoji kariéru posbíral celkem 13 cen Grammy a 26 cen American Music Award a titul Umělec století.

Aktivně se podílel na mnoha humanitárních akcích a projektech. Roku 1984 věnoval na charitu 1,5 milionu dolarů, které vysoudil na společnosti Pepsi poté, co mu během natáčení reklamy vzplály vlasy a utrpěl popáleniny 2. a 3. stupně. Za svůj život ale daroval na dobročinné účely celkem stovky milionů dolarů. Na příkoří a aktuální společenské problémy upozorňoval i v mnoha textech svých písní.

Poslední album Invictible mělo navázat na úspěch Dangerous a History. Společnost Sony Music však údajně neměla zájem o to, aby dosáhlo komerčních úspěchů, protože chtěla Jacksona izolovat od finančních příjmů, aby jí odprodal svůj podíl ve firemním ATV katalogu. Přesto se alba prodalo 10 milionů kusů. Jackson plánoval comeback u jiné nahrávací společnosti. Připravoval turné "This is it", které mělo vypuknout 13. července 2009. 50 koncertů v londýnské O2 aréně bylo předem vyprodaných. Jackson ale náhle zemřel ještě před restartem své kariéry.

Osobní život

Jackson byl afroamerického původu, postupně se ale stal bělochem. Trpěl tzv. vitiligem, kožním onemocněním, které způsobuje výpadky pigmentu. Zbylé skvrny kryl světlým make-upem. Podstoupil i několik plastických operací. Poprvé si nechal operovat nos poté, co si ho v roce 1979 zlomil při taneční zkoušce. Reoperovat si ho pak nechal po nehodě při natáčení reklamy pro Pepsi.

Několikrát byl nařknut ze sexuálního obtěžování dětí. Poprvé roku 1993. S rodinou třináctiletého Jordana Chandlera se vyrovnal mimosoudně 22 miliony dolary. V roce 2003 ho obvinil další třináctiletý hoch - Gavin Arviz. Jackson na svém pompézním ranči Neverland spával s dětmi ve společné ložnici. V procesu mu hrozilo až 20 let vězení. Porota ho však zprostila viny ve všech deseti bodech obžaloby. V lednu roku 2019 byl na festivalu Sundance uveden dokumentární film Leaving Neverland ve kterém dnes již dospělé údajné oběti Wade Robson a James Safechuck popisují praktiky, které zakoušely na zpěvákově ranči. Oba chlapci v době procesu vypovídali ve zpěvákův prospěch. Kvůli obvinění se Jackson ocitl na černé listině. Jeho písničky odmítla hrát některá rádia, vymazán byl i z jednoho dílu animovaného seriálu Simpsonovi.

Michael Jackson byl dvakrát ženatý. Poprvé s Lisou Marií Presley, dcerou Elvise Presleyho Rozvod následoval po dvou letech v roce 1996. Nedlouho nato se oženil bez příprav v hotelovém pokoji se zdravotní sestrou Debbie Rowe, která mu následně porodila dvě děti. O jeho otcovství se ale mohutně spekulovalo. Manželé žili odděleně, rozvedli se po třech letech. Jackson se stal opatrovníkem obou dětí. Totožnost náhradní matky nejmladšího dítěte – Prince Michaela Jacksona II, zvaného „Blanket“, který se narodil v roce 2002, je neznámá.

Michael Jackson zemřel v červnu roku 2009 na selhání srdce po předávkování silným sedativem propofolem. Za jeho smrt byl zodpovědný jeho osobní lékař Conrad Murray, který byl odsouzen za neúmyslné zabití pacienta ke čtyřem letům vězení. Po dvou letech byl z vězení propuštěn.

Rodina

Manželky:

Děti:

Články