Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Americký herec Michael Douglas se narodil 25. září 1944 ve městě New Brunswick v americkém státě New Jersey.

Nejznámější role:

Ztvárňuje zvláště postavy sexuálně přitažlivých, bohatých a uznávaných mužů. Je nejenom slavným hollywoodským hercem, ale také producentem.

Jeho otcem je slavná hollywoodská hvězda Kirk Douglas který zářil na stříbrném plátně už od 60. let minulého století. Jeho rodiče se rozvedli, když mu bylo šest let a Michael pak žil se svou matkou Dianou Dill, která byla rovněž herečkou.

Michael nejprve nechtěl o kariéře herce slyšet, studoval mj. na vojenské akademii, poté se poflakoval od jedné univerzity k druhé, až ho stihl jeho osud a k filmu se tak jako tak dostal. Nejprve se zajímal o profesi scenáristy, později i režiséra a producenta. Během tohoto koketování s filmem se také ocitl před kamerou. V té době se jeho otec nabídl, že mu pomůže s financováním jeho debutu, ale Michael se místo toho rozhodl pro kariéru herce a svou první velkou roli ztvárnil v roce 1969 ve filmu Hail, Hero! což je komedie o mladíkovi, který dobrovolně vstupuje do armády. Za tuto roli byl poprvé nominován na Zlatý globus jako herecký objev roku.

Po tomto úspěchu následovaly další snímky: Letní strom, Samantha a Napoleon či Adam at 6 A.M.

Pozici hvězdy si definitivně získal díky seriálu V ulicích San Franciska který byl vysílán v letech 1972 až 1978.

Michael Douglas pomohl na svět coby producent snímku Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, což byl film, který přinesl nejenom úspěch v podobě Oscarů, ale také v podobě zisku. Ten měl činit 60 milionů dolarů. V produkování filmů Douglas dále pokračoval, v některých hrál také hlavní roli (Čínský syndrom, Honba za diamantem, nebo pokračování Honba za klenotem Nilu.)

V 90. letech začal ztvárňovat dobře situované, osamělé a tajemné muže. Byl například multimilionářem ve Hře.

Je držitelem jediného Oscara. Získal jej v roce 1988 za hlavní roli ve filmu Wall Street. Dále je držitelem dvou cen César (2016 a 1998), tří Zlatých glóbů a v roce 1998 získal cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na Mezinárodním filmovém festivale v Karlových Varech.

Osobní život:

V roce 1977 si vzal za ženu dceru rakouského diplomata Diandru Luker. Zatímco nevěstě bylo 19 let, Douglas už slavil 32. Měli spolu syna Camerona (narodil se v roce 1978). V roce 1995 požádala Diandra o rozvod, v rámci kterého získala 45 milionů dolarů.

V roce 1999 začal randit s herečkou Catherine Zeta-Jones se kterou si řekli ANO v listopadu 2000. Oba dva se narodili 25. září (s odstupem 25 let). Mají spolu dvě děti: syna Dylana Michaela (narozen 2000) a dceru Carys Zeta (narozena 2003).

Články