Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

M.A.S.H je americký televizní seriál (a rovněž zkratka anglických slov Mobile Army Surgical Hospital, česky lékařské jednotky americké armády) z prostředí mobilní armádní chirurgické nemocnice v době korejské války vysílaný v letech 1972 až 1983 na stanici CBS Má 256 částí.

Jedná se o sitcom z válečného prostředí považovaný za jeden z nejúspěšnějších seriálů vůbec.

Vznikl po úspěchu celovečerního filmu M.A.S.H režiséra Roberta Altmana I když jeho první epizody úspěch neměly, postupem času se jeho sledovanost zvyšovala.

V České republice je také oblíben a od 90. let 20. století opakovaně reprízován.

Během své jedenáctileté existence získal 14 cen Emmy

-Premiéra: 17. září 1972

Obsazení: herci a postavy

 • - "Alan Alda":https://www.extra.cz/tema/alan-alda ("Benjamin Franklin „Hawkeye“ Pierce":https://cs.wikipedia.org/wiki/Hawkeye_Pierce)
 • George Morgan a William Christopher (otec John Patrick Francis Mulcahy)
 • Loretta Swit (Margaret „Šťabajzna“ Houlihanová)
 • Jamie Farr (Maxwell Q. Klinger)
 • - "Wayne Rogers":https://www.extra.cz/tema/wayne-rogers ("John Francis Xavier „Trapper“ McIntyre":https://cs.wikipedia.org/wiki/Trapper_John_McIntyre)
 • - "McLean Stevenson":https://cs.wikipedia.org/wiki/McLean_Stevenson ("Henry Braymore Blake":https://cs.wikipedia.org/wiki/Henry_Blake)
 • - "Larry Linville":https://www.extra.cz/tema/larry-linville ("Franklin Marion „Frank“ Burns alias „Kuní ksicht“":https://cs.wikipedia.org/wiki/Frank_Burns)
 • Gary Burghoff (Walter Eugene „Radar“ O’Reilly)
 • Mike Farrell (B. J. Hunnicutt)
 • - "Harry Morgan":https://www.extra.cz/tema/harry-morgan ("Sherman T. Potter":https://cs.wikipedia.org/wiki/Sherman_Potter)
 • David Ogden Stiers (Charles Emerson Winchester III.)

Děj seriálu M.A.S.H

Předlohou pro film, na který později navázal seriál, je kniha o třech doktorech, sloužících u smyšlené jednotky M.A.S.H 4077. Její autor (Richard Hornberger) sloužil v období korejské války v M.A.S.H 8055.

Knihu později koupilo studio 20th Century Fox To nabídlo scénář postupně 15 režisérům, ale všichni odmítli. Výzvu přijal až Robert Altman kterému se z něj podařilo vytvořit světový fenomén. Na filmu studio vydělalo kolem 36 miliónů dolarů.

Díky tomu se jednak proslavila i ústřední píseň (a později znělka seriálu) Suicide is painless (Sebevražda je bezbolestná), stejně jako její autor, režisérův syn, který na ní vydělal víc než otec na filmu.

Po úspěchu filmu začalo studio uvažovat o seriálu. Náčrtky hlavních postav (i scénář k pilotnímu dílu) vznikly během několika týdnů. Na hlavní roli, kterou měla být role Trappera byl vyhlášen konkurz, kterého se zúčastnilo 25 herců. Nakonec byl vybrán Wayne Rogers tehdejší hvězda mýdlové opery.

Pro roli doktora Pierce si producenti vybrali newyorského divadelního herce Alana Aldu Ten ale s podepsáním smlouvy dlouho otálel, jelikož by musel pravidelně dojíždět do Los Angeles I jeho přátelé ho odrazovali od nabídky, protože nečekali, že by seriál byl stejně úspěšný jako film. Na spolupráci přistoupil několik hodin před první zkouškou.

Nakonec se jím ztvárněná postava stala hlavní hvězdou seriálu, což po třetí sezóně motivovalo k odchodu Rogerse a Stevensona, kteří byli zklamáni, že nedostávají srovnatelný prostor. Alda naproti tomu vytrval v seriálu až do konce a v jeho průběhu režíroval některé díly, případně se autorsky podílel na jejich finální podobě.

Pilotní díl byl časopisem Time jej označen největším zklamání sezóny. Dlouho se nevědělo, jestli se po natočení 22 částí bude pokračovat, ale nakonec CBS požádala o další.

Legendární seriál patří v oblasti televizní tvorby k tomu nejlepšímu. Dává nahlédnou do každodenního života lékařů, sester i vojáků. Postavy seriálu čekají v prostředí války mnohdy i velmi dramatické momenty, i přesto je ale dokáží prožít s nadsázkou a humorem.

Zajímavosti

I když se většina postav z původního filmu objevila i v seriálu, pouze 3 herci si zahráli v obojím: Burghoff jako Radar O´Reilly a G. Wood jako brigádní generál Hammond (ve 3 dílech). Timothy Brown si zahrál ve filmu desátníka Judsona ,v serálu "Svalovce" Jonese.

Farr (Klinger) byl jediný herec ze seriálu, který doopravdy sloužil během korejské války v americké armádě.

Točilo se dvanáct až čtrnáct hodin denně. Na jeden dvacetiminutový díl byly vyhrazeny tři až čtyři dny. Pracovní podmínky byly dost náročné: v exteriérech trpěl štáb ve špatném počasí, bylo málo šaten a nevyhovující toalety. Hnusné bylo podle herců i kafe.

Po celý seriál se objevuje zmatečné oslovení majorky Houlihan desátníkem O`Reillym, a to „paní“, „pane“ nebo „madam“. V té době totiž nebyl žádný předpis, který by úředně stanovoval jak oslovovat ženu–vojáka. Zřejmě i proto, že úloha žen v armádě na velících pozicích byla do té doby zanedbatelná. Takže zmatenost Radara vycházela z reality, i když mužské chování Margaret nabízí jistý prostor pro dvojsmysl.

V českém znění jsme mohli zaznamenat jednu světovou raritu. Jsme jedni z mála, kdo vypustili ze zvukové stopy smích a potlesk. Když se to při návštěvě naší vlasti dozvěděla Swit tak z toho byla nadšená, protože většina herců prý o podobný krok usilovala celých jedenáct let.

V seriálu se diváci dočkali tří povýšení: Klingera z desátníka na seržanta, otce Mulcahyho z poručíka na kapitána a Burnse z majora na plukovníka. Také Radar byl (dočasně) povýšen na poručíka, ale nelíbily se mu důstojnické povinnosti, takže byl na vlastní žádost degradován zpět na desátníka.

Radarova medvídka našli tvůrci na ranči, kde se jednou natáčelo - a rozhodli se ho zapojit do seriálu. Po jeho skončení byl vydražen za 11 800 dolarů.

Ve 133. díle s názvem "Olympiáda v M.A.S,Hi" je věnován video pohled na nejslavnější olympijský výkon legendárního československého běžce Emila Zátopka z Helsinek roku 1952.

Blake byl propuštěn z války domů, protože získal dostatek "bodů". Pro doktory v korejské válce ovšem bodovací systém nebyl používán.

Vzdálenost ze 4077 do - Soulu: 55 km, Tokia: 417 km, San Francisca: 8736 km.

Přestože se Christopher objevoval od začátku seriálu přibližně 12x v jedné sérii, smlouvu dostal až čtvrtý rok natáčení. Další rok trvalo, než se to projevilo na jeho platě. Od šesté sezóny účinkoval v každém díle.

Epizody se nenatáčely chronologicky tak, jak běžely v televizi.

Burns měl během seriálu tři různá prostřední jména - W., Marion a D.

Při natáčení 250. dílu "OSN, noc a hudba" se Swit seznámila s hercem Dennisem Holahanem, za kterého se později vdala.

Autor knižní předlohy Richard Hooker nikdy nesouhlasil se seriálovým pojetím Pierce Říkal, že reálná postava (on sám) byl spiše plachý a ne tak vřelý k ženám.

Když Stevenson oznámil, že chce ze seriálu odejít, scénáristé napsali díl, ve kterém je Blake poslán domů, ale v poslední scéně Radar všem oznámí, že jeho vrtulník byl sestřelen. Stránka scénáře, která tento okamžik popisovala, byla hercům dána až těsně předtím, než se začalo točit. Do té doby si herci mysleli, že jim Radar řekne, že Henry dorazil v pořádku domů. Tvůrci takto chtěli docílit toho, aby scéna byla zahrána co nejreálněji.

Linville neopustil seriál kvůli tomu, že by jeho postava měla malý prostor. Měl smlouvu na 5 let a po jejím vypršení ji neprodloužil, protože cítil, že už vyčerpal všechny možnosti pro její ztvárnění.

V 10. díle 13. řady seriálu Simpsonovi (s názvem Napůl slušný návrh) odlétá Marge pryč na víkend se svým bývalým přítelem Artiem Ziffem, a Homer na ni mává ze země. Hned poté začne hrát znělka ze seriálu M.A.S.H a vedle Homera je vidět nápis z oblázků "Keep Your Clothes On", což má být narážka na poslední díl seriálu Nashledanou, sbohem a amen

Jeden ze scénáristů (Ken Levine) se svěřil, že když měli herci moc otravných poznámek ke scénáři, byl jeden z dílů vsazen do korejské zimy. Herci museli postávat okolo barelů s ohněm v nepromokavých bundách, leč v Malibu kde se natáčelo, bylo skoro 40 °C. Poté, co se tato situace opakovala, bylo dosaženo toho, že herci už nikdy neměli jakékoliv nepatřičné poznámky ke scénáři.

Společnost CBS nekompromisně zamítla zfilmování jednoho návrhu. Ten měl vyprávět o tom, jak měl Pierce milostné pletky se dvěma sestrami najednou (s každou v jiné směně). Nakonec na to obě přijdou a sdělí mu, že jsou v jiném stavu. Scénář byl odmítnut s poznámkou, že pletky tohoto druhu jsou na obrazovce nepřípustné.

V jednom dílu seriálu Přátelé se Ross ptá Carol, jestli dostala video, které bylo z půlky o rukojmích vracejících se domů a z druhé s posledním dílem seriálu M.A.S.H.

Alda si v roce 1994 střihl roličku v seriálu Pohotovost kde hrál doktora Gabriela Lawrence, který nostalgicky vzpomíná na to, jaké to bylo když jako lékař sloužil ve válce.

V seriálu se objevila spousta mladých herců ještě předtím než se stali všeobecně známými. Byli mezi nimi např. Patrick Swayze (Hříšný tanec Leslie Nielson (Bláznivá střela Laurence Fishburne (Matrix Ron Howard (režisér) nebo komik Andrew Dice Clay.

Články