Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se narodila 27. 5. 1987 v Novém Městě na Moravě. Třikrát vyhrála Olympiádu a je i mnohonásobnou mistryní nejen České republiky, jejím majstrštykem vždy byly dlouhé tratě.

Sportovní kariéra

Sáblíková se sportu věnovala odjakživa, k rychlobruslení ji to táhlo už v jedenácti letech. Již od té doby je v područí trenéra Petra Nováka který ji trénuje doposud.

Od roku 2007 začala sbírat jednu medaili za druhou. Od téhož roku vládla i světovému poháru v tratích dlouhých. Světový pohár ovládla třináctkrát. Známá je i výhra ve Vancouveru na Zimních olympijských hrách to zvítězila na tratích 3 a 5 km.

Do poloviny roku 2020 zaznamenala v závodech Světového poháru následující počet vítězství:

  • Trať 1500 metrů: 1
  • Trať 3000 metrů: 35
  • Trať 5000 metrů: 13
  • Hromadný start: 2
  • Stíhací závod: 1

13. února 2021 získala celkově 21. zlatou medaili ze světových šampionátů, když na mistrovství světa v americkém Salt Lake City zvítězila v závodě na 3000 metrů.

Z olympijských her má celkem 3 zlaté medaile, dvě stříbrné a jednou brala bronz.

Kariéru ale nezaložila jen na bruslení. Svého času se zaměřovala i na silniční cyklistiku. Z té má přes patnáct medailí z mistrovství České republiky a v roce 2007 dosáhla bronzového vítězství v časovce na mistrovství Evropy do 23 let.

Několikrát byla vyhlášeno českým Sportovcem roku Konkrétně v letech 2007, 2009 a 2010. V roce 2017 získala české státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy.

Osobní život

Od narození žila ve Žďáru nad Sázavou kde její matka pracovala jako účetní právě pro Petra Nováka. Po otci, který hrával basketbal Sablíková zjevně zdědila sportovní talent, její rodiče se však rozvedli. Vystudovala Gymnázium Vincence Makovského se sportovním zaměřením v Novém Městě na Moravě a jak jinak než Vysokou školu tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze

V roce 2009 se přestěhovala do nového domu ve Velkém Oseku, kde si vybrala pozemek a chtěla nechat postavit první rychlobruslařskou halu v Česku. Projekt se však nepodařilo zrealizovat, a tak se Sáblíková vrátila do Žďáru nad Sázavou.

Po celou dobu její sportovní kariéry se spekuluje o její sexuální orientaci. Sportovkyně se ke spekulacím nikdy nevyjádřila.

Články