Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Český horrorcorový rapper, režisér, scénárista, herní vývojář a hudebník Martin Pohl známý také jako Marty vystupující pod pseudonymem Řezník nebo také M.Engele (s kapelou Sodoma Gomora) se narodil 1. října 1986 v Rumburku. Známý je mimo jiné díky vystupování v masce s motivem lebky.

Nejznámější hity

Kariéra

Začínal jako scénárista a tvůrce počítačových her, na svědomí má například adventuru Život není krásný. Své první horrorové písně začal vydávat v roce 2002, od roku 2005 vystupuje pod pseudonymem Řezník. Začínal v angličtině a v roce 2004 nahrál několik prvních českých skladeb jako např.: Takhle to chodí, Drtič sanic a svůj první český mixtape Penetrační chtíč.

Kromě hudby se věnuje i kreslení brutálních a brutálně vtipných vtipů známých jako Martyho frky.

Režíroval také několik filmů. Například teenagerskou komedii Párty Hárd z roku 2019.

V roce 2011 Řezník a jeho dva kolegové Pitva a Hrobka stanuli před pražským obvodním soudem, který rozhodoval o tom, jestli jejich texty nepřesahují hranice zákonů. Hrozily jim až tři roky vězení, nakonec ale soud shledal, že jejich tvorba je v pořádku.

Na Vysoké škole ekonomické v Praze získal v roce 2012 titul inženýra. Tématem jeho diplomové práce bylo „Marketing v pohřebnictví“.

V roce 2013 vyhrál anketu Český slavík jako Hvězda internetu. Kvůli příliš násilným textům byl ale vyřazen, což pobouřilo mnoho českých zpěváků včetně Matěje Rupperta, Tomáše Kluse nebo Xindla X. Výrazně o sobě dal vědět také v anketě Český slavík 21, ve které vyhrál v žánru Hip Hop & Rap pro rok 2021 - získal celkem 19295 hlasů. Těsně druhý skončil Marpo.

Osobní život

V roce 2014 se oženil s redaktorkou, návrhářkou a tatérkou Karolínou, se kterou se zhruba po třech letech rozvedl.

Články