Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Český herec Martin Finger se narodil 16. prosince 1970 v Šumperku.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Martin Finger navštěvoval šumperské gymnázium. Chtěl se stát kriminalistou, ale už v době gymnaziálních studií bylo jeho největším koníčkem autorské divadlo. Psal divadelní kusy a pak je společně s Ondřejem Sokolem inscenovali. Nejdříve se jednalo o zálibu, ale nakonec se pustil do herectví na plný úvazek. Podařilo se mu dostat na pražskou DAMU kde jej učil například Ivan Vyskočil Už v době studií herectví účinkoval v Národním divadle Po absolutoriu působil sedm let v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Na začátku 21. století působil několik sezón v Divadle Komedie. V roce 2012 se stal členem Činoherního klubu v Praze. Hostoval také Dejvickém divadle, ve Viole, v Divadle Na Vinohradech nebo v Divadle v Řeznické.

V letech 2006 a 2007 získal Cenu Alfréda Radoka za role v inscenacích Světanápravce a Proces. V roce 2015 pak získal Cenu české filmové kritiky pro nejlepšího herce za roli ve filmu Krásno.

Výrazně o sobě dal vědět v trilogii Zahradnictví (Nápadník, Dezertér, Rodinný přítel), ve které ztvárnil postavu Jindřicha Rohna. Tato filmová trilogie předchází oblíbenému snímku Pelíšky a Finger se v ní zhostil role, kterou před ním ztvárnil Jiří Kodet

V minisérii České televize Stockholmský syndrom si zahrál otce zmizelé Kláry Osecké Jindřicha Oseckého, který je kvůli nešťastnému postřelení upoután na invalidní vozík a do jisté míry závislý na péči své manželky.

Osobní život

Se svou manželkou Monikou A. Fingerovou (rozenou Šabartovou) má dvě dcery - Anežku Fingerovou a Rozárku Fingerovou.

Jeho manželka Monika (*1973) je také herečka. Hrála například v seriálu Vraždy v kruhu v seriálu České století ztvárnila Hanu Benešovou. Martin Finger a jeho manželka Moniky jsou spolužáci z DAMU, v době studií spolu často hrávali.

Už spolu ale nežijí.

Články