Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Česká zpěvačka Marta Kubišová se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích. Je trojnásobnou vítězkou čtenářské ankety časopisu Mladý svět a Zlatý slavík a signatářka Charty 77. V roce 2017 dostala slavíka za osobnost jako poctu při ukončení její kariéry.

Největší hity

Kariéra

Ke zpívání se dostala šťastnou náhodou, při zpěvu u klavíru ji slyšel místní muzikant a objevil v ní talent. Její spolupráce s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou začala v prosinci 1965, kdy připravovali představení Čekání na slávu. Nazpívala původně francouzskou píseň „Loudá se půlměsíc“, díky které se stala populární.

Od roku 1970 nemohla zpívat a režim jí bránil najít si jakékoli zaměstnání. Státní bezpečnost ji nutila podepsat podporu normalizačnímu režimu výměnou za to, že pak bude moct zase zpívat. Odmítla je. Pokus o dítě dopadl špatně, zpěvačka potratila a prožila dvě klinické smrti. Tehdy byla úplně na dně. Aby se uživila, lepila papírové pytlíky na hračky, a i to jí bolševik nakonec zatrhl. Když přišel listopad 1989, Kubišová se stala jednou z jeho tváří a song Modlitba pro Martu jednou z písní sametové revoluce což dovršilo jmenování Václava Havla prezidentem. V roce 1990 vyšly v reedici Songy a balady a později i další starší nahrávky. Marta začala znovu koncertovat a natáčet desky.

V roce 1992 začala moderovat pořad České televize Chcete mě? V roce 1994 ji mohli její fanoušci vidět společně s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem v rámci vystoupení Golden Kids Comeback. 28. října 1995 ji předal prezident Václav Havel státní vyznamenání. Získala Medaili Za zásluhy II. stupně.

Kolem roku 2000 bylo její domovskou scénou Divadlo Ungelt kde připravovala své recitály. Hrála také v komorním muzikálu Líp se loučí v neděli. Za herecký výkon byla v roce 2002 oceněna cenou Thálie. V roce 2005 vyšlo její album Vítej, lásko.

V roce 2013 byla na letní scéně Divadla Ungelt uvedena premiéra komorního muzikálu Touha jménem Einodis, ve kterém ztvárnila spolu s Anetou Langerovo hlavní roli.

Její životní příběh mohli diváci vidět díky celovečernímu filmu režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky (2014). Dva roky na to vyšlo v Supraphonu její poslední studiové album nazvané Soul. Svůj poslední koncert odehrála v Českých Budějovicích 1. listopadu 2017. Od té doby vystupuje už jen zcela mimořádně. Zazpívala například 30. září 2018 v rámci koncertu Příběh hudby, který se konal v pražském Obecním domě při příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Znovu vystoupí v rámci jedinečného koncertu Sametová 30, který se koná ku příležitosti 30. výročí sametové revoluce v sobotu 16. listopadu 2019 v pražské Lucerně.

Osobní život

Jejím manželem byl v letech 1969 až 1973 filmový režisér Jan Němec, který byl vzdáleným bratrancem Václava Havla Kubišová v roce 1966 účinkovala v jeho filmu Mučedníci lásky

Jejím druhým manželem se v roce 1974 stal režisér Jan Moravec. Z jejich manželství vzešla v roce 1979 dcera Kateřina, kterou po rozvodu vychovávala Marta Kubišová sama.

Články