Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Český rapper a zápasník Otakar Petřina, který je známý pod přezdívkou Marpo, se narodil 29. ledna 1985 v Praze.

Jeho videa na YouTube, kam se registroval v roce 2011, měla v polovině roku 2019 už přes 80 milionů zhlédnutí. Jeho oficiální YouTube kanál se jmenuje MarpoMusic a v polovině roku 2019 měl přes 150 tisíc odběratelů.

Nejpopulárnější videa

Hudební kariéra

S rapem začal ve třinácti letech, kdy své skladby nahrával na laciný magnetofon a „koncertoval“ pro pár lidí. Rapoval v angličtině a vydal tři neoficiální CD (Lyrical Heavy Weight, Verbal Expression Vol.1 a Verbal Expression Vol. 2.). Později založil spolu MC Wohnoutem, Oerem, Shareemem a DJ Paickem kapelu Charakter crew.

Přelomovým byl v jeho kariéře rok 2005, kdy za pomoci rappera Gipsyho vydal své debutové album Původ umění, které obsahuje celkem 14 skladeb. Této desky se prodalo zhruba tisíc kusů. Několik měsíců po vydání svého debutového alba se Marpo zúčastnil akce nazvané Rap Fight VOL. 1., což byl největší rap battle, který se kdy konal na území ČR. Marpo společně s rapperem Tafrobem uspěl a poté se zúčastnil finále Whos The King Final Rap Fight, které vyhrál.

V roce 2006 vydal svou druhou desku Marpokalypsa, kterou znovu produkoval Gipsy Po jejím vydání se raperská kapela Charakter crew rozpadla. Ve stejném roce získává Marpo cenu TV Óčko v kategorii hip-hop 2006.

V roce 2007 vydal Marpo desku Rapstar, které se prodalo okolo 3 tisíc kusů. Rok na to se stal Marpo bubeníkem skupiny Chinaski se kterou vystupoval devět let.

Věnoval se však dál také své kariéře rappera. Následovala alba Knockout (2010), R!OT (2013), Lone Survivor (2016), Dead Man Walking (2018).

Sedmé album Dead Man Walking vzniklo kompletně ve Velké Británii a propojuje country, hip-hop a nu-metal. Album Obsahuje 13 songů a kromě Marpa se na něm podíleli také Iron Kap, MC Wohnout, Kali, Rytmus a zpěvačka Lenny

V roce 2018 se mu podařilo dvakrát vyprodat pražskou O2 arénu Poprvé když zde koncertoval se svou kapelou Troublegang. Před dvanáctitisícovým zástupem fanoušků pokřtil desku Dead Man Walking a předvedl show plnou pyrotechnických efektů. Jako hosté vystoupili jeho někdejší kolegové z jeho bývalého angažmá ve skupině Chinaski Spolu s Marpem zazpívala také jeho přítelkyně Lenny

Marpo & TroubleGang vydali na konci listopadu 2019 druhé společné album, kterému dali symbolický název Dva. Deska obsahuje singly Nejlepší, Generace velkejch snů a Víkend.

Kariéra zápasníka

Marpo není známý jenom jako rapper, ale také jako zápasník. V umění Muay Thai dokonce vybojoval titul vicemistra České republiky.

Podruhé v roce 2018 vyprodal O2 arénu když se zde utkal v ringu se slovenským rapperem Patrikem Vrbovským alias Rytmusem Do ringu se Marpo vrátil po osmi letech v rámci akce Marpo Fight Night Marpo dokázal svého soupeře porazit a stal se vítězem.

Na konci listopadu 2019 otevřel společně s boxerem Rudolfem Krajem obchod sportovní značky Under Armour. Při té příležitosti vyzval na vzájemný souboj hvězdu MMA Karlose Vémolu. Vémola už dříve Marpa vyzval, ale později svou výzvu stáhl.

Rodina

Otakar Petřina alias Marpo je synem českého rockového kytaristy, skladatele a zpěváka Oty Petřiny, který zemřel v roce 2015. Jeho matkou je hudební manažerka Hana Petřinová.

Se svou bývalou manželkou, se kterou byl 18 let, má Marpo dvě děti - dceru Emmu a syna Otakara. Svou ženu opustil kvůli zpěvačce Lenny která je dcerou Lenky Filipové. S Lenny se Marpo seznámil v roce 2017 během natáčení klipu k písni Kruh z alba Dead Man Walking.

Profily na sociálních sítích

Články