Markéta Vaňková

Právnička a politička Markéta Vaňková se narodila 15. července 1977 v Brně. Je členkou ODS. Vystudovala tamní gymnázium ve Vídeňské ulici, potom práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Po komunálních volbách 2018 vyšachovala v Brně Babišovo hnutí ANO, které zvítězilo. Stane se primátorkou, ODS utvoří koalici s lidovci, ČSSD a Piráty.

Vaňková je vdaná a má dvě děti, volný čas tráví sportem, cestováním nebo v divadle. Pro Česko je neznámou tváří, v Brně je ale známá. Do ODS vstoupila už v roce 2002, téhož roku se stala zastupitelnou městské části Brno-střed. V letech 2006 a 2010 tam působila i jako radní.

Stane se teprve druhou ženou, která kdy řídila Brno. Tou první se roce 1994 stala ústavní soudkyně a později též senátorka Dagmar Lastovecká. Primátorkou byla do roku 1998. Brno by se díky Vaňkové mohlo konečně posunout v řadě palčivých otázek. Potenciální primátorka podporuje postavení nového nádraží. To je záležitost, o které se v Brně diskutuje už více než 100 let.

V letošních volbách získala Vaňková 23 652 preferen­čních hlasů. Od roku 2016 je i členkou zastupitelstva Jihomoravského kraje, kde působí jako členka Výboru kontrolního a členka Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.

Fotografie

Zobrazit všechny fotky

Oblíbená videa z OneTV.cz
Další videa