Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Mark Alan Ruffalo je americký herec, režisér, producent a scenárista, držitel Emmy a Zlatého glóbusu.

Narodil se 22. listopadu 1967 v Kenosha (Wisconsin, USA).

Nejznámější filmy a seriály

Kód Navajo (vojín Pappas)
Letuška 1. třídy (Ted Stewart)
Věčný svit neposkvrněné mysli (Stan)
Přes noc třicítkou (Matt Flamhaff)
Zodiac (inspektor Dave Toschi)
Avengers, Avengers: Age of Ultron, Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame, Thor: Ragnarok, Captain Marvel, Iron Man 3 (vše Bruce Banner / Hulk)
Hon na lišku (Dave Schultz)
Projekt Adam (Louis Reed)
seriál Bludné kruhy (Dominic Birdsey / Thomas Birdsey), Emmy a Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v minisérii nebo TV filmu

Kariéra

Vystudoval střední školu ve Virginii. Poté, co se rodina přestěhovala do Kalifornie. si začal vydělávat jako barman a přitom studoval herectví. Následně s kamarádem založili v Los Angeles divadelní společnost Orpheus Theatre Company, v jejíž inscenacích, z nichž některé i napsal a režíroval, hrál. Ve filmu debutoval 1994.

Osobní život

Jeho matka byla kadeřnice, otec, italského původu, pracoval jako malíř pokojů. Má dvě sestry, Taniu a Nicole, bratr Scott zemřel 2008.

2002 mu byl diagnostikován mozkový nádor, který později vyústil v obrnu lícního nervu. Díky včasnému odhalení nebezpečné choroby se ovšem zotavil.

V červnu 2000 si vzal herečku Sunrise Coigney (1972), mají syna Keena (2001) a dcery Bellu Noche (2005) a Odette (2007).

Články