Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Historické životopisné drama Marie Terezie natočila Česká televize v rakousko-maďarsko-slovenské koprodukci. Původně dvoudílná minisérie se v roce 2019 dočkala dalších dvou pokračování. V nových dílech vystřídala rakouskou herečku Marii Luise Stockinger v roli Marie Terezie její o pět let starší krajanka Stefanie Reinsperger

  • Premiéra páteho (závěrečného) dílu: 1. ledna 2022 na České televizi
  • Premiéra třetího a čtvrtého dílu: 1. a 5. ledna 2020 na České televizi
  • Premiéra prvního dílu: 25. prosince 2017
  • Režie: Robert Dornhelm

Obsazení: herci a postavy

Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy.

Dvoudílný televizní film je strhující historickou epopejí mapující životní osudy Marie Terezie která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. Jde o unikátní koprodukční počin čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA - který odstartoval právě na popud České televize

Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, a zároveň je monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI., svatba s Františkem Štěpánem ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora a další "vizuální ohňostroje".

Pokračování osudů panovnice Marie Terezie

Další dva díly minisérie nabízejí pokračování, které přímo navazuje na konec druhé epizody první řady. Děj dvou nových dílů se odehrává v letech 1741 až 1745 během válek o rakouské dědictví. Hlavní postavy zůstávají, jsou doplněny o nové v souladu s historickou realitou. Jednou z nich je například František baron Trenck, velitel pandurů ve službách císařovny, ke kterému se jakožto vězni na Špilberku i kajícníkovi pohřbenému v otrhaném kapucínském hábitu na holou zem brněnské hrobky vážou mnohé legendy.

"V nových dílech se dostáváme daleko více do té politické hry, kde se může František Štěpán více projevit. On byl velký obchodník a jeden z nejbohatších lidí své doby a na válku je vždy potřeba spousta peněz," uvedl Vojtěch Kotek.

V roce 2021 vznikl závěrečný díl, ve kterém se role Marie Terezie ujala rakouská herečka Ursula Strauss.

Filmové lokace

Úvodní záběry prvního dílu Marie Terezie natočili filmaři v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Za ložnici královny Alžběty posloužily interiéry Colloredo-Mansfeldského paláce v Praze. Natáčelo se také na zámku Valtice či v arcibiskupském zámku v Kroměříži.

Scéna odehrávající se v jízdárně byla natočena jízdárně ve Světcích u Tachova, což je druhá největší jízdárna ve střední Evropě. Svatba Marie Terezie s Františkem Štěpánem byla natočena v kostele sv. Tomáše na Malé Straně v Praze. Příjezd do Florencie byl vlastně příjezdem do zámeckého parku v Dobříši. Dobříš filmaři doplnili částečně záběry z Kroměříže.

Nenatáčelo se však pouze u nás. Jako sídlo Evžena Savojského posloužil filmařům zámek Belvedere ve Vídni.

Na začátku druhého dílu byla Marie Terezie korunována. Její příjezd kočárem ke korunovaci byl natočen v Bratislavě. Cestou z Toskánska byla svědkyní hladomoru, tyto scény vznikly ve skanzenu Řepora v pražských Řeporyjích.

Druhý díl se natáčel opět na zámku Valtice, v Kroměříži, mnoho filmových lokací bylo v Praze (Invalidovna, Malá Strana, Colloredo-Mansfeldský palác…). Uherskou královnou byla Marie Terezie korunována Katedrála svatého Martina v Bratislavě.

Třetí a čtvrtý díl se natáčel například na těchto místech: arcibiskupský zámek v Kroměříži, zámek a zámecká zahrada v Jaroměřici nad Rokytnou, zámek Valtice, zámek Jaroslavice, vodní mlýn ve Slupi, Mahenovo divadlo v Brně.

Články