Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Česká právnička a politička Marie Benešová se narodila 17. dubna 1948 v Praze. Zemřela 11. listopadu 2024. Celkem dvakrát se dostala do funkce ministryně spravedlnosti. Poprvé byla v této funkci ve vládě Jiřího Rusnoka od 10. července 2013 do 29. ledna 2014. Podruhé se ministryní spravedlnosti stala 30. dubna 2019 ve druhé vládě Andreje Babiše.

V roce 1971 absolvovala práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a poté pracovala 20 let na okresní prokuratuře v Kladně. Dotáhla to na prokurátorku v oblasti obecné kriminality. Později pak byla prokurátorka v oblasti dopravy.

Od roku 1994 byla státní zástupkyní Vrchního státního zastupitelství v Praze. Na tuto funkci rezignovala na jaře 1996, poté si otevřela na Kladně advokátní kancelář.

Na začátku roku 1999 přišla nabídka od tehdejšího ministra spravedlnosti Otakara Motejla na výkon funkce nejvyšší státní zástupkyně. Tuto funkci Benešová zastávala od 15. ledna 1999 do 29. září 2005. Z této funkce byla odvolána vládou Jiřího Paroubka na návrh ministra spravedlnosti Pavla Němce (US). Benešová kritizovala Němcův postup v případě vydání katarského prince Ten byl v ČR nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými. Po odvolání se Benešová vrátila do advokacie.

Politická kariéra

Její politická kariéra je úzce spjata s ČSSD. V letech 2006 až 2011 byla stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD V té době zasáhla do kauzy Čunek která poškodila vláda Mirka Topolánka. Benešová přirovnala špičky české justice k „justiční mafii“. Tímto výrokem označila celou řadu osob včetně své nástupkyně nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a exministra Pavla Němce. Dočkala se žaloby. Soud ji nařídil, že se musí za svůj výrok dotčeným osobám omluvit a byla jí vyměřena pokuta ve výši téměř 400 tisíc korun. Benešová si však podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který rozsudek nižšího soudu zrušil.

V roce 2006 neúspěšně kandidovala za ČSSD v Chomutově do Senátu.

V roce 2011 se stala místopředsedkyní ČSSD. Na následujícím sjezdu stranu však tuto funkci neobhájila.

V roce 2013 si ji vybral Jiří Rusnok do své vlády jako ministryni spravedlnosti. V den jmenování do této funkce (10. července 2013) přerušila Benešová členství v ČSSD

Na podzim 2013 kandidovala za ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny. Předtím musela vystoupit z ČSSD, takže na kandidátní listině figurovala jako nestraník. Díky obdrženým preferenčním hlasům byla zvolena z prvního místa (ačkoliv na kandidátce byla na 5. místě).

Při volbě prezidenta ČR v roce 2013 podporovala Miloše Zemana Později toho roku se stala jeho poradkyní.

V roce 2017 oznámila, že se nepokusí obhájit svůj poslanecký mandát a po volbách odešla z politiky. Nerozuměla si s tehdejším vedením ČSSD.

Do politiky se vrátila když rezignoval Jan Kněžínek na post ministra spravedlnosti. Benešová se stala jeho nástupkyní. Do funkce ji 30. dubna 2019 jmenoval prezident ČR Miloš Zeman. Proti jejímu jmenování den předtím protestovaly tisíce lidí Protesty se ještě několikrát opakovaly Demonstrace organizovala skupina Milion chvilek pro demokracii kterou vede Mikuláš Minář Za nezávislost justice se demonstrovalo nejen v Praze, ale také v desítkách českých a moravských měst. V neděli 23. června 2019 pak vypukla na Letenské pláni největší demonstrace za posledních 30 let. Proti nezávislosti justice a premiéru Babišovi demonstrovalo více než 250 000 lidí všech věkových kategorií ze všech koutů republiky. Protesty nevyvolaly žádnou sebereflexi vlády

Marie Benešová se zapsala do povědomí tvrzením, že u nás si může trestní stíhání objednat každý. Tuto možnost však vzápětí vyloučil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Osobní život

Mezi její zájmy a záliby patřilo chovatelství. Zejména se pak věnovala ušlechtilým kočkám.

Články