Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Český lékař, pedagog, vědec a politik Marek Hilšer se narodil 23. března 1976 v Chomutově. Od roku 2018 je senátorem za obvod č. 26 – Praha 2.

Marek Hilšer v Senátu

Senátorem se stal 13. října 2018. V červnu 2018 se stal předsedou nově vzniklého hnutí Marek Hilšer do Senátu. V prvním kole senátorských voleb získal 44,45 % hlasů a byl z celé kandidátky nejlepší. Ve druhém kole bojoval o přízeň voličů s nestraníkem za Piráty a hnutí VIZE Liborem Michálkem, kterého porazil poměrem hlasů 79,75 % ku 20,25 %. Krátce poté, co se stal senátorem, oznámil, že bude členem Klubu Starostové a nezávislí.

Kandidatura na prezidenta

Marek Hilšer se chtěl stát českým prezidentem. Své rozhodnutí kandidovat v prezidentských volbách 2018 oznámil v červenci 2016. Do listopadu 2017 se mu podařilo získat podporu 11 senátorů a stal se jedním z devítky prezidentských kandidátů. Získal například podporu senátorů ze stran Zelení ČSSD a KDU-ČSL Po prvním kole patřil mezi neúspěšné kandidáty a spolu s dalšími vyjádřil do druhého kola podporu Jiřímu Drahošovi (71). Dokonce se společně s Pavlem Fischerem podílel na aktivní kampani ve prospěch Jiřího Drahoše. Nakonec však stejně vyhrál Miloš Zeman (75).

Své štěstí se rozhodl zkusit znovu. V listopadu 2019 přišel s oznámením, že příštích prezidentských volbách bude také kandidovat. O prezidentský post se bude ucházet tentokrát jako občanský kandidát, který musí pro svou kandidaturu sehnat potřebný počet podpisů. Stal se jedním z kandidátům na post prezidenta v prezidentské volbě v roce 2023. V prvním kole získal 142 908 hlasů (2,56 %), což na druhé kolo nestačilo.

Osobní život

Na svět přišel v Chomutově a své dětství prožil na zdejším sídlišti Březenecká. V červnu 1989 se jeho rodina rozhodla pro emigraci a uchýlila se do Madridu, rok po sametové revoluci se s rodinou vrátil do Československa.

Vystudoval gymnázium a následně byl přijat ke studiu mezinárodních vztahů na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy V roce 1999 se rozhodl vycestovat za prací USA, kde se živil, jak to šlo. Například jako stěhovák, instalatér či kopáč.

Když se vrátil do ČR, nastoupil v roce 2004 ke studiu 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy V roce 2007 se stal pedagogem a vědeckým pracovníkem 1. lékařské fakultě v Ústavu biochemie a experimentální onkologie.

Jeho manželkou je lékařka záchranné služby Monika Hilšerová. V srpnu 2018 se jim narodila dcera, které dali jméno Sofie.

Stal se také známým díky svým občanským aktivitám. Například organizoval protesty proti záměru tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS privatizovat fakultní nemocnice změnou jejich právní formy na akciové společnosti s menšinovým podílem univerzit. K tomu došlo v roce 2008 a vláda tehdy od svého záměru nakonec ustoupila.

V roce 2012 byl spolupořadatelem demonstrací během tzv. Týdne neklidu. Což byly akce zaměřené proti připravovaným reformám ministra školství Josefa Dobeše (VV)

Články