Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Český herec a moderátor Marek Eben se narodil 18. prosince 1957 v Praze.

Nejznámější role

Kariéra

Pochází z umělecké rodiny. Je synem skladatele Petra Ebena, jeho strýcem byl skladatel Ilja Hurník. Spolu s bratry Davidem a Kryštofem vystupuje v hudební skupině Bratři Ebenové.

K herectví se poprvé dostal v roce 1969, když ztvárnil roli Válečka v šestidílném seriálu Kamarádi. O 4 roky později se objevil v jeho pokračování.

V roce 1977 se objevil v roli Honzy v pohádce O líném Honzovi. Jeho maminku ztvárnila Dana Medřická. Hrál v celé řadě dalších pohádek. Například O princi Bečkovi, Zálety koňského handlíře, Balónová pohádka či Klobouk, měšec a láska.

Na Státní konzervatoři vystudoval hudebně-dramatický obor. Studium dokončil v roce 1979, následně získal angažmá v karlovarském Divadle V. Nezvala (dnes Městské divadlo Karlovy Vary). Později se objevil na scéně kladenského Divadla Jaroslava Průchy. V té době také založil se svými bratry skupinu Bratři Ebenové. Toto uskupení získalo cenu na trampském a folkovém festivalu Porta v Olomouci. Se svými bratry vydal alba Malé písně do tmy (1984), Tichá domácnosti (1995), Já na tom dělám (2002), Chlebíčky (2008), Čas holin (2014).

V roce 1983 nastoupil do angažmá v pražské Ypsilonce, na jejíchž prknech se objevoval až do roku 2002. K některým inscenacím, ve kterých hrál, si složil i hudbu (Vosková figura, Amerika). Skládal hudbu i pro jiná divadla, například pro Zimní pohádku v Národním divadle.

Patří mezi nejznámější české moderátory. V divácké anketě TýTý se objevoval na prvních místech v kategoriích moderátor publicistických pořadů a osobnost zábavných pořadů. Anketu TýTý též moderoval.

V letech 1993 až 2003 moderoval historickou soutěž České televize O poklad Anežky České. Uváděl také zábavný pořad TV Nova Ruská ruleta. Populární je jeho televizní talk-show Na plovárně, kterou vysílá Česká televize do roku 1998. Mezi jeho hosty nechyběl Václav Havel, Dalajláma či Mel Gibson. Je také úzce spjat s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, moderuje pořad Festivalové vteřiny.

Již několik let moderuje po boku Terezy Kostkové taneční show StarDance…když hvězdy tančí.

Na podzim 2021 uvede Česká televize již jedenáctou řadu této oblítené taneční soutěže.

Osobní život

V roce 1982 se oženil s herečkou Markétou Fišerovou, se kterou se seznámil během studií na konzervatoři. Fišerová se proslavila seriály My všichni školou povinní a Třetí patro. Po svatbě otěhotněla a porodila holčičku. Avšak předčasně v sedmém měsíci a dítě o několik dní později zemřelo. 

Manželská dvojice spolu hrála v životopisné televizní inscenaci Tvář za oknem (1985). Osud je těžce zkouší, Fišerovou v roce 1986 postihla těžká mozková příhoda, kvůli které ochrnula a skončila doživotně upoutána na invalidním vozíku.

Články