Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Mandrage je plzeňská popová Kapela, která vznikla v roce 2001. Založil ji zpěvák a kytarista Vít Starý spolu s bubeníkem Matyášem Vordou. V roce 2004 se ke kapele přidali kytarista a zpěvák Josef Bolan a Michal Faitl, který hraje na basovou kytaru. V roce 2009 rozšířil Mandrage klávesista František Bořík. V lednu 2020 kapela oznámila, že koncert 1. února 2020, který odehrají bez Víti Starého, je jejich posledním.

Nejznámější písničky

U zrodu Mandrage stáli otcové Víti Starého a Matyáše Vordy, kteří se znají ze skupiny Mediterian. Na jedné oslavě si usmysleli, že by jejich synové mohli společně hrát. Vzniklo tak duo Víťa a Mates, které se postupně rozrostlo na skupinu Mandrage ve známém složení. Skupina Mandrage začala být aktivní v roce 2004. V roce 2005 vzniklo demo Říkala, že jí trápí cosi a nedlouho na to uzavřela skupina smlouvu s vydavatelstvím Universal Music, pod který spatřilo světla světa jejich první řadové album Přišli jsme si pro vaše děti. To už za sebou měli Mandrage pořádnou šňůru koncertů.

Do širšího povědomí se Mandrage dostali díky singlu Hledá se žena, které se objevilo na stejnojmenném album z roku 2009. I následující album Moje krevní skupina (2011) bylo pořádně našlapané. Obsahuje například singly Šrouby a matice nebo Františkovy lázně. V roce 2013 obohatily Mandrage hudební svět o desku Siluety která sklidila úspěch nejenom u fanoušků, ale také české hudební kritiky. Po vydání této desky následovalo vyprodané Siluety tour.

Páté album skupiny Mandrage vyšlo na podzim 2015 a dostalo název Potmě jsou všechny kočky černý Toto tanečně znějící album vzdává hold energické hudbě 70. a 80. let. Následovalo několik koncertních turné. Diáře členů kapely byly nabité až do roku 2017, kdy Mandrage v koncertní činnosti zvolnili. Na řadě byly přípravy alba Po půlnoci. To vyšlo na začátku roku 2018, po jeho vydání následovalo opět turné a úspěšná festivalová sezóna. Z této desky slavily největší úspěch songy Motýli, Endorfiny a Apolinář.

Na konci roku 2019 členové skupiny Mandrage oznámili, že si berou na nějaký čas pauzu Prozradili, že zpěvák Víťa prochází těžkým obdobím a bude potřebovat pomoc a čas, aby to zvládl. O Víťovi se už dříve mluvilo ve spojitosti s návykovými látkami. Píseň Apolinář je prý nejintimnější zpovědí zpěváka Víti, který je jinak velký introvert. Zpívá tam o tom, jak se pere se svými démony.

Kapela Mandrage během svého působení posbírala množství prestižních cen (Anděl, Žebřík, či ceny OSA).

Na začátku února měla kapela odstartovat turné Dlouhej únor. Jen pár dní před jeho zahájením oznámili Matyáš, Pepa, Coopi a Franta na facebookovém účtu kapely, že nadcházející turné ruší. Výjimkou je koncert 1. 2. 2020 v pražském Foru Karlín. Zde mělo být turné původně zahájeno a poté mělo pokračovat přes Brno, Hradec Králové, Liberec, České Budějovice a Plzeň do Ostravy. Nakonec se Forum Karlín stalo místem posledního koncertu skupiny Mandrage. Skupina se rozloučí se svými fanoušky Vít Starý bude na této rozlučce chybět.

Členové kapely Mandrage v roce 2020

 • Vít Starý
 • Matyáš Vorda
 • Pepa Bolan
 • Coopi-Michal Faitl
 • František Bořík

Alba kapely Mandrage

 • Přišli jsme si pro vaše děti (2007)
 • Hledá se žena (2009)
 • Moje krevní skupina (2011)
 • Siluety (2013)
 • Potmě jsou všechny kočky černý (2015)
 • Po půlnoci (2018)
 • Létající peřina (2018)

Články