Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Slovenská herečka Magda Vášáryová se narodila 26. srpna 1948 v Banská Štiavnica na středním Slovensku. Není známou pouze jako herečka, ale také jako diplomatka a politička. Je sestrou herečky Emílie Vášáryové. Je vdovou po herci Milanu Lasicovi, se kterým má dvě dcery.

Nejznámější filmy

Kariéra

Magda Vášáryová přišla na svět do učitelské rodiny, její otec vyučoval literaturu na střední škole, matka němčinu. Po dokončení základní školy v rodné Banské Štiavnici, zamířila Magda Vášáryová na matematicko-fyzikální gymnázium do Bratislavy, poté pokračovala studiem na Filozofické fakultě Univerzity Komenského, kde si zvolila obor sociální psychologie.

V dětství netoužila po tom stát se herečkou, spíše prahla po dráze spisovatelky. Zlomové pro její další kariéru bylo, když si ji nafotil režisér Štefan Uher, kterého zaujala její krása a křehkost. Když natáčela svůj první film Senzi mama bylo jí 15 let. Nedlouho na to ji objevil režisér František Vláčil, který ji obsadil do hlavní role snímku Marketa Lazarová. Natáčení tohoto snímku ji odtrhlo od rodiny a ve škole kvůli němu zanedbala hodně látky, málem ji nepustili ani k maturitě. Tehdy se zařekla, že už nikdy točit nebude a raději vystuduje matematiku. Nakonec všechno dopadlo jinak. Film Marketa Lazarová se stal populárním a stejně tak jeho hlavní představitelka, která najednou dostávala jednu filmovou nabídku za druhou. Zatímco studovala na vysoké škole, směle natáčela další a další filmy. K těm významným patřily Radúz a Mahulena, Na kometě či Zbehovia a pútnici Juraje Jakubiska.

Když dokončila vysokoškolská studia, začala hrát v bratislavském Divadle Na korze. Po jeho zrušení přešla na Novou scénu Bratislava, kde účinkovala v 25 hrách. V roce 1983 nastoupila do angažmá Slovenského národního divadla. Kromě působení na divadelních prknech, se dál věnovala světu filmu. Ztvárnila zhruba pět desítek filmových rolí. Tou patrně nejznámější je role paní správcové v komedii Jiřího Menzela Postřižiny. Kromě toho se objevovala poměrně často v televizních inscenacích, těch bylo kolem 120.

Politická kariéra

Po sametové revoluci jí prezident Václav Havel nabídl velvyslanecký post v Rakousku a Vašáryová jeho nabídku přijala, čímž vstoupila do politiky. Když se rozpadlo Československo, pomáhala se založením Slovenské spoločnosti pro zahraniční politiku. Po dobu sedmi let byla jeho ředitelkou.

V květnu 1999 byla kandidátkou slovenského mimovládního sektoru na post prezidentky Slovenské republiky. V prvních slovenských prezidentských přímých volbách neuspěla, získala 6,5 % hlasů.

Od roku 2000 do roku 2005 byla velvyslankyní Slovenska v Polsku, byla také státní tajemnicí slovenského ministerstva zahraničních věcí. V červnu 2006 se stala a poslankyní Národní rady za Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii – Demokratickou stranu. Poslanecký mandát obhájila v roce 2010.

Plynně hovoří šesti jazyky (německy, anglicky, rusky, polsky, srbochorvatsky a francouzsky).

Rodina

Její sestrou je slovenská herečka Emília Vášáryová.

Jejím manželem se stal slovenský herec Milan Lasica. Počátkem 80. let se jí narodily dvě dcery. Když se o ně starala, přerušila na tři roky svou hereckou kariéru. Starší dcera Hana Lasicová se narodila 28. února 1981 v Bratislavě, její sestra Žofie Lasicová přišla na svět o tři roky později.

Články