Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Leona Machálková je česká zpěvačka narozená 24. května 1967 v Gottwaldově (dnešním Zlíně

Nejznámější písničky

Kariéra

Dětství prožila v Přerově kde navštěvovala základní školu a následně i gymnázium. Už v tomto období inklinovala k hudbě a divadlu. Po maturitě nastoupila na Filosofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci kde vystudovala obor český jazyk-dějepis (a získala magisterský titul).

Od 18 let vystupovala s hudebními formacemi Damián a Znamení dechu.

Roku 1991 se odstěhovala do Prahy začala moderovat na rozhlasové stanici Evropa 2 uváděla na České televizi hudební pořad Telerezonance a také přijala nabídku na účinkování v divadle Semafor.

Od roku 1993 následovaly role v muzikálech, např. West Side Story Jesus Christ Superstar Dracula nebo Monte Cristo. S pomocí Karla Svobody se prosadila na českém hudebním trhu jako sólová zpěvačka a roku 1996 jí vyšel samostatný premiérový debut.

V témže roce koncertovala s Karlem Gottem na jeho vánočním turné.

V letech 2006 až 2007 spolupracovala s Jaroslavem Svěceným a Jiřím Škorpíkem na projektu Concerto Grosso, ve kterém rozvíjela své schopnosti také jako instrumentální vokalistka.

V letech 2013 až 2015 vyučovala interpretaci na popovém oddělení Pražské konzervatoře.

Rovněž vystupovala v titulní roli Angeliky (ve stejnojmenném muzikálu Michala Davida Bídnícich Jacku Rozparovači, Robinu Hoodovi i divadelní show Nikita&Šachmat (v ní zpívala a tančila se skupinou UNO Dancers).

V anketě Český slavík pravidelně umísťovala pravidelně na předních příčkách.

Účinkovala v sedmé řadě taneční soutěže Stardance...když hvězdy tančí (2015) a patřila k největším překvapením. Se svým partnerem Michalem Necpálem nakonec vypadli v šestém kole.

Osobní život

Roku 2003 v Thajsku porodila svému tehdejšímu příteli Bořku Šípkovi syna Artura. Se zmíněným architektem žila necelých deset let, rozešli se roku 2009. Jeho smrt ji poté, co roku 2016 podlehl rakovině, velmi zasáhla.

Aktivně spolupracuje s mnohými nadacemi při charitativních projektech.

V devadesátých letech 20. století prodělala dvojnásobnou plastiku nosu, která byla poměrně detailně sledována médii.

Články