Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Český herec, bavič, scenárista a režisér Luděk Sobota se narodil 27. května 1943 v Praze na Žižkově.

Nejznámější role

Kariéra

Po maturitě na dopravní průmyslovce zamířil studovat herectví na pražskou DAMU kterou zdárně absolvoval. Cizí mu nebyly charakterní role, spíše se však zaměřil na kariéru komika. Prosadil se vlastními texty a také improvizací.

Svou hereckou kariéru začínal v liberecké Ypsilonce, kde kromě hereckých rolí dostával prostor i pro svou improvizaci. Rád si hrál se slovy a dělal různé přesmyčky. Hravá Ypsilonka mu sedla. Od roku 1973 do roku 1990 působil v pražském divadle Semafor kde diváky bavil zvláště ve dvojici s Miloslavem Šimkem. Řadu skečů ztvárnil také s Petrem Nárožným

Dostal nabídku hrát hloupého Honzu v pohádce Honza málem králem, což by byla role, která by mu mimořádně sedla, jenomže z politických důvodů mu nakonec byla tato role odepřena a hloupého Honzu hrál Jiří Korn

Luděk Sobota se proslavil rolí automechanika Františka Koudelky v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje (1974). Poté se často objevoval v komediích režiséra Petra Schulhoffa (Zítra to roztočíme, drahoušku...!). Před kamerou se často setkával se svým kolegou z divadelních prken Petrem Nárožným.

Účinkoval také ve filmech Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994) a Nebát se a nakrást (1999), u kterých byla také autorem scénáře.

Úspěch přišel s rolí Václava Orla ve filmu Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012) a seriálu Okresní přebor (2010).

Mezi lety 2006 a 2008 vedl vlastní Směšné divadlo, které sídlili v Praze na náměstí I. P. Pavlova. Na této scéně spolu s ním účinkovala také jeho manželka Adriana.

28. října 2017 převzal z rukou českého prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Osobní život

Jeho první manželkou byla Jana Sobotová, se kterou má syna Roberta. Jeho druhou manželkou se stala Adriena Sobotová (rozená Vlasáková), se kterou má syna Ladislava.

Články