Louis Daniel Armstrong, známý také pod přezdívkami Pops a Satchmo (v překladu něco jako Velká huba) nebo Dipper, byl slavný americký trumpetista a zpěvák. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových umělců 20. století. Vytvořil vlastní sólový styl improvizací při hře na kornet a zpopularizoval osobitý pěvecký styl - scat
Narodil se 4. srpna 1901 v New Orleans, zemřel 6. července 1971 v New Yorku (v obou případech USA).
Nejznámější písničky
Kariéra
Jeho otec William Armstrong se se synem i jeho matkou prakticky nestýkal. Zmíněný nezájem Louis nesl velmi těžce a v dospělosti se toto prázdné místo snažil zaplnit jinými vztahy. Mj. i z důvodu, že matka jej nechala vychovávat tchyní. Pro potomka poslala až kolem roku 1905, aby se začal staral jak o ni (tehdy nemocnou), tak i tříletou sestru Beatrice.
Do školy chodil jen pět let. Následně prodával noviny, dělal poslíčka prostitutkám, hrál kostky, občas něco ukradl. Ve dvanácti skončil v polepšovně pro barevné za střelbu do vzduchu na Silvestra. Zde se naučil hrát na kornet a stal se vedoucím ústavního dechového orchestru.
V roce 1917 s kamarády založil malou kapelu. Jeho velkým vzorem (a také patronem) byl Joe King Oliver kapelník jazzové hot skupiny. Od 1921 hrál v kapele Tuxedo Brass Band a současně i na výletních parnících na Mississippi v orchestru Fata Marablea (tady měl angažmá v letech 1919–1921). Zde se naučil číst noty. Následovala skupina Paula Domingueze a trio Shelbyho Singletona.
Od roku 1922 hrál v Chicagu, ve skupině King Oliver's Creole Jazz Band. Na popud druhé manželky spolu odešli do New Yorku, kde působil v orchestru Fletchera Hendersona
1925 se vrátil do Chicaga a stal se nezávislým kapelníkem. Založil vlastní skupinu Hot Five, kterou o dva roky později přejmenoval na Hot Seven. V roce 1926 přešel od kornetu k trubce, od 1930 žil v New Yorku a hrál v jako sólista v několika velkých hudebních seskupeních.
V Evropě vystoupil poprvé 1932 v Londýně, v následujících třech letech hrál ve Francii, Švýcarsku, Belgii, Itálii, Holandsku a Skandinávii. Jeho popularita ho v tomto období odváděla od čistého jazzu ke komerční tvorbě, stále si však udržoval vysoký hudební standart. Jako jeden z prvních Afroameričanů hrál v celovečerních filmech (např. Ex-Flame z 1930 nebo Dr. Rytmus z 1938).
Po druhé světové válce se stal skutečnou mezinárodní hvězdou, často vystupoval po celém světě, kde jako kulturní vyslanec reprezentoval svou vlast. Mnoho let po jeho boku působila i „lady jazz“ Ella Fitzgerald
V roce 1957 (během rasových nepokojů) vystoupil proti americkému prezidentovi Dwightovi D. Eisenhowerovi V březnu 1965 se skupinou All Stars navštívil na 10 dní Československo a vystoupil v pražské Lucerně. Jeho koncert moderovala dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr
První infarkt jej postihl už v roce 1959. Traduje se, že když umíral, tak se na smrtelné posteli smál.
V roce 1954 vydal autobiografii Satchmo: My Life in New Orleans, ve které vzpomíná na své dětství a profesionální začátky.
1972 získal in memoriam Cenu Grammy za celoživotní dílo. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a jedna z jeho nejznámějších skladeb na trumpetu, Melancholy Blues, byla dokonce vybrána jako vzorek pozemské hudby nesený pro mimozemské civilizace na Zlaté desce Voyageru
Osobní život
Přesné datum jeho narození je obestřeno záhadou: sám jej uváděl na Den nezávislosti roku 1900 (4. července). Nejčastěji se však oficiálně uvádí 4. srpen 1901. Jsou však k dispozici seriózní odhady, že světlo světa spatřil ještě v 19. století. Údajně však neexistuje jakýkoliv relevantní doklad o jeho životě do věku osmnácti let.
Poprvé se oženil s prostitutkou Daisy Parker, ale jejich vztah vydržel jen čtyři léta (do 1923). Začátkem roku 1924 si vzal klavíristku Lilian Hardin. S ní se rozvedl 1938, i když spolu nežili už od roku 1931. Následně (1938) uzavřel sňatek s Alphou Smit (manželství trvalo čtyři roky), 1942 si vzal zpěvačku Lucille Wilson. S ní zůstal až do své smrti.
Doložitelní jsou tito jeho potomci: synové Clarence Armstrong (1915-1998), hudebník Dave Bartholomew (1918-2019) a dcera Sharon Preston-Folta (1965).