Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Česká herečka Lilian Malkina se narodila 14. července 1938 v estonském Tallinu. Herečka rodným jménem Liliya Somolovna Malkina je původem z estonské židovské rodiny. Do širšího povědomí se dostala především díky menší roli ve snímku Kolja.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Lilian začala v rodném Tallinu chodit do ruské školy. Už odmalička se u ní projevovalo pohybové a hudební nadání. V devíti letech začala navštěvovat taneční konzervatoř, s kariérou baletky však o několik let později skončila. Rozhodla se stát herečkou. Byla přijata a studia Leningradského divadelního institutu A.N. Ostrovského absolvovala v roce 1960. Poté hrála pět let v tallinském Ruském činoherním divadle. Dále působila v Divadle dramatu a komedie „Na Litejnom“ v Leningradě či v moskevském Divadle satiry Kejklíč.

V roce 1990 Lilian přijala pozvání do tehdejšího Československa. Prahu si zamilovala a nakonec se stala jejím domovem. Hrála v Divadle na Fidlovačce, Divadle Viola, Dejvickém divadle a mnoha dalších.

Cesta k českému filmu se ji otevřela díky oscarovému snímku Jana Svěráka Kolja (1996), ve kterém hrála tetičku Tamaru Komarovovou, neboli babičku malého Kolji. Později o ní byl natočen dokument Koljova babička

Lilian si zahrála v mnoho českých seriálech. Například se objevila v seriálech Strážce duší, Dobrá čtvrť či Přízraky mezi námi. Její nezapomenutou tvář však mohli vidět diváci i v dalších filmech. Například ztvárnila babičku ve filmu z roku 2008 Taková normální rodinka

Osobní život

Lilian má jednoho sourozence, sestru Ljubu. Když v roce 1941 obsadili Němci Pobaltí, byla s celou rodinou evakuována do Nižnijho Tagilu na Ural. Když byl Tallin v září 1944 osvobozen, vrátila se celá rodina zpět. V roce 1948 však byl její otec odsouzen (stejně jako mnoho dalších židovských obyvatel) k dlouholetému vězení. Dostal deset let v gulagu. Vrátil se po čtyřech letech s podlomeným zdravím a krátce na to zemřel.

Články