Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Český herec Ladislav Potměšil se narodil 2. září 1945 v Praze. Zemřel po dlouhé nemoci v nemocnici Motol 12. července 2021 ve věku 75 let.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Ladislav Potměšil má vystudovanou pražskou DAMU, studium herectví dokončil v roce 1969. Svou první velkou roli dostal dávno předtím, když ve třinácti letech hrál ve hře Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana.

Hrál několik let Libni v divadle S. K. Neumanna a také v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Poté působil v Divadle na Vinohradech.

Před filmovou kamerou stanul poprvé na začátku 60. let. Do povědomí diváků se zapsal především díky role otce v hudební komedii Jaroslava Soukupa Discopříběh (1987). O čtyři roky později si tuto roli zopakoval v pokračování Discopříběh 2.

V roce 1995 přišla další velká příležitost. Ztvárnil majora Václava Majsnera ve ztřeštěné komedii Byl jednou jeden polda (znovu v režii Jaroslava Soukupa. V roce 1997 byl natočen druhý díl Byl jednou jeden polda II - Major Maisner opět zasahuje! a o další dva roky později spatřilo světlo světa trojka Byl jednou jeden polda III - Major Maisner a tančící drak.

Kromě toho hrál Ladislav Potměšil v celé řadě seriálů: Hospoda, Zdivočelá země, Ordinace v růžové zahradě, Přístav...

Osobní život

Jeho manželkou byla česká herečka Jaroslava Brousková, se kterou se seznámili v roce 1970. Došlo k tomu v maskérně během konkurzu na film Dvě věci pro život. Mají spolu dva syny, Ladislava a Jana. Jeho švagrem byl Otakar Brousek mladší a jeho tchánem byl Otakar Brousek starší.

Články