Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Aktuální podobu koronavirového semaforu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v pátek 23. října 2020. Celá ČR je aktuálně červená, tj. v nejhorším stupni rizika.

V grafickém vyjádření už není zachycena situace v jednotlivých okresech, ale v rámci celých krajů. Po aktualizaci z pátku 16. října 2020 se v nejhorším stupni rizika nacházelo 9 krajů. O týden dříve jich bylo 5. Ve třetím stupni pohotovosti, který značí komunitní přenos, v té doby byly Středočeský, Jihomoravský, Zlínský, Královéhradecký, Jihočeský, Karlovarský, Pardubický a Moravskoslezský kraj. Nadále v něm také figurovalo hlavní město Praha. Ve druhém oranžovém stupni pohotovosti, který se vyznačuje počínajícím komunitním přenosem, bylo zařazeno zbývajících 5 krajů. Konkrétně šlo o kraj Vysočina a Ústecký, Plzeňský, Liberecký a Olomoucký kraj.

Jak se podoba semaforu vyvíjela v čase?

Stav semaforu k 9. říjnu 2020

Ve třetím stupni pohotovosti, který značí komunitní přenos, byly Praha, Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj. Zbytek krajů byl ve druhém (tj. oranžovém) stupni.

Stav semaforu k 2. říjnu 2020

Týden před tím svítila oranžově většina okresů, celkem jich bylo 56. Oranžová barva na epidemiologického semaforu znamená počátek komunitního přenosu, jde o druhý stupeň nebezpečí.

Praha nadále svítila červeně. Nebyla však už jediným červeným okresem. Přidaly se k ní nově okresy Uherské Hradiště, Praha-západ a Praha-východ.

Zbarvení do červené barvy značí narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos. V prvním stupni nebezpečí, který je vyjádřen zelenou barvou, se nachází 18 okresů (České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Domažlice, Jablonec nad Nisou, Semily, Jičín, Trutnov, Žďár nad Sázavou, Jeseník, Bruntál, Tachov, Louny, Česká Lípa a Rychnov nad Kněžnou).

Stav semaforu k 25. září 2020)

Praha zůstala červená.

Už dříve byly do oranžového stupně zařazeny okresy: Beroun, Kladno, Kolín, Uherské Hradiště, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Nymburk, Příbram, Cheb, Plzeň-město, Ústí nad Labem, Ostrava-město, Děčín, Litoměřice, Teplice, Brno-město, Zlín, Chrudim, Pardubice, Havlíčkův Brod, Brno-venkov, Benešov, Mladá Boleslav, Svitavy, Hodonín, Kroměříž a Plzeň-jih.

Po poslední aktualizace jsou oranžové i následující okresy: Ústí nad Orlicí, Klatovy, České Budějovice, Prachatice, Tábor, Domažlice, Plzeň-sever, Karlovy Vary, Jablonec nad Nisou, Liberec, Jičín, Náchod, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Blansko, Znojmo, Olomouc, Prostějov, Šumperk, Bruntál, Nový Jičín, Opava, Břeclav, Vyškov, Jeseník, Frýdek-Místek, Karviná, Český Krumlov, Strakonice a Tachov.

Do zeleného stupně pohotovosti, který se vyznačuje výskytem nákazy bez komunitního přenosu, spadají aktuálně tyto okresy: Most, Kutná Hora, Rokycany, Louny, Semily, Hradec Králové, Jihlava, Rakovník, Jindřichův Hradec, Písek, Chomutov, Česká Lípa, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Pelhřimov, Přerov, Vsetín a Sokolov.

Žádný z okresů v ČR už není vyznačen bílou barvou, která znamená nulové nebo nízké riziko přenosu.

Stav semaforu k 17. září 2020)

Po aktualizaci semaforu ve čtvrtek 17. září téměř celá Česká republika zezelenala. Přibylo také okresů svítících oranžovou barvou. Oranžové jsou aktuálně okresy: Kladno, Beroun, Praha-východ, Kolín, Uherské Hradiště, nově pak okresy Cheb, Příbram, Mělník, Praha-západ a Nymburk. Velké množství dalších okresů je od čtvrtka 17. září označeno zelenou barvou, což znamená výskyt nemoci bez komunitního šíření. V pátek 18. září bylo rozhodnuto, že Praha bude červená.

Historie aktualizací koronavirového semaforu

Po zveřejnění semaforu dne 11. září 2020 se k dosud jedinému oranžovému okresu, kterým byla Praha, přidalo pět dalších. Jsou jimi Kladno, Kolín, Beroun, Praha-východ a Uherské Hradiště. Předtím byl v ČR pouze jeden oranžový okres a deset jich bylo zelených (konkrétně Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko), zbytek republiky byl bílý.

V pátek 11. září přibylo také množství zelených okresů. Zelený stupeň znamená výskyt nákazy bez komunitního přenosu (sporadické případy).

V zeleném stupni jsou okresy: Benešov, Kutná hora, Mladá Boleslav, Nymburk, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Strakonice, Tábor, Plzeň-město, Plzeň-jih, Rokycany, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Litoměřice, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Náchod, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Jihlava, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Brno-venkov, Olomouc, Prostějov.

Systém koronavirového semaforu

Systém koronavirového semaforu představil v pondělí 3. srpna 2020 ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Semafor odlišuje barvou okresy v České republice. Barva je zvolena podle rizika nákazy koronavirem. Na označení okresů je vždy použita jedna ze čtyř barev v závislosti na riziku šíření koronavirové nákazy.

 • Použité barvy: bílá, zelená, žlutá (oranžová) a červená
 • Ministerstvo zdravotnictví pravidelně zveřejňuje aktualizovanou mapu okresů podle míry rizika nákazy. Nejdříve představitelé ministerstva představovali aktualizaci koronavirového semaforu na tiskových konferencích, které probíhaly za účasti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), hlavní hygieničky Jarmily Rážové a ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška V pátek 4. září 2020 vydá oproti předchozím zvyklostem pouze tiskovou zprávu.

  Systém použitých barev

  • Bílá barva znamená nulové nebo zanedbatelné riziko.
  • Zelená barva značí výskyt nákazy v ČR bez komunitního přenosu.
  • Oranžová značí počínající komunitní přenos v ČR.
  • Červená znamená narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos.

Články