Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Klára Long Slámová je česká advokátka a politička. Narodila se 27. srpna 1977 v Jindřichově Hradci.

Kariéra

Vystudovala pražskou Státní konzervatoř (obor Housle), následně absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 2001 začala pracovat jako koncipientka, 2004 získala titul JUDr. a složila advokátní zkoušky, od té doby působí ve vlastní advokátní kanceláři.

Je známá především jako obhájkyně Jiřího Kajínka, v rámci své práce však často vystupovala i vystupuje u dalších těžkých trestných případů násilných a hospodářských. Obhajovala tak např. Johna Pacovského, který se svým otcem zavraždil tři lidi, mělnického lékaře Jiřího Pasovského obžalovaného z vraždy nigerijského konzula, svého kolegu Kolju Kubíčka trestně stíhaného za vydírání svědka, ale i soudce Josefa Košelu podezřelého z nákupu dětské pornografie.

Mezi její známé klienty patřil i publicista David Duke, autor knihy Moje probuzení a bývalý šéf rasistické organizace Ku-klux-klan, organizátor festivalu CzechTek Václav Šroub či Martin Koryčánek, u kterého dosáhla zproštění obžaloby z několikanásobné vraždy. Na podzim 2008 se stala obhájkyní Mladých národních demokratů a jiných radikálních uskupení, 2013 se ujala obhajoby Michala Kisiova podezřelého z tzv. Jihlavské vraždy. V kauze Petra Kramného zastupovala rodinu jeho zavražděné manželky Moniky.

Jako soudkyně vystupovala též v pořadu TV Nova Soudy Kláry Slámové během roku 2017.

Politická aktivita

Ve volbách 2006 kandidovala v Praze do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Občanskou demokratickou stranu. Zvolena sice nebyla, leč do sněmovny nastoupila dodatečně 30. dubna 2010, tedy krátce před koncem jejího funkčního období, a to jako náhradnice po rezignaci poslance Daniela Reisiegela plynoucí z jeho odchodu do kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu.

Z ODS ovšem vystoupila v únoru 2010 a oznámila přechod do strany Suverenita Jany Bobošíkové. Za toto seskupení následně kandidovala jako nezávislá ve volbách 2010 coby pražský lídr, do sněmovny se ovšem nedostala. V květnu 2021 oznámila kandidaturu v českých prezidentských volbách 2023.

Osobní život

2012 se provdala za Američana Gregoryho Scotta Longa, technického instruktora potápění. V listopadu 2015 se jim narodila dcera Elizabeth Marie.

Články